- DDoS - Distributed Denial of Service - sú najčastejšou formou útokov.
- V dôsledku konania hackerov ľudia prídu o prístup k službe.
Národný bezpečnostný úrad upozorňuje, že v najbližších dňoch hrozí Slovensku zvýšené riziko hackerských útokov. Varovanie sa týka najmä možných výpadkov webových stránok a služieb spôsobených DDoS útokmi.
DDoS – Distributed Denial of Service – sú najčastejšou formou útokov. Pre bežného uživateľa nie sú rizikové, môžu však spôsobiť nepohodu. Podľa úradu dochádza k DDoS útokom, aby ľudia stojací za nimi aspoň čiastočne narušili alebo zhodili prevádzku webových služieb rôznych organizácií.
Obeťami týchto útokov bývajú veľké ciele. Môže ísť o štátne inštitúcie, kritickú infraštruktúru politických strán ale aj komerčných služieb, ako sú napríklad banky.
Aby došlo k zhodeniu serverov cielenej služby, hackeri musia zahltiť stránku požiadavkami, ktoré stránka nestíha spracovávať. Dochádza tak k pádu serverov a stránka je nedostupná.
Počas najbližších dní sa podľa NBÚ môžu užívatelia stretnúť s tým, že sa im nepodarí dostať na stránku banky, pošty, spravodajstva alebo ine dôležitej webovej služby. V tejto chvíli zatiaľ úrad nedokáže predpokladať rozsah útokov. Tiež nevie, ktoré inštitúcie sa dostanú do hľadáčiku útočníkov.
Obeťami týchto útokov nie sú obyvatelia, no aj tak ich pocítia. V dôsledku konania hackerov totiž prídu o prístup k službe. Opätovne ho získajú, až keď servery znovu nabehnú.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Niektoré stránky už majú po útokoch
Svoje o útokoch vedia napríklad rôzne slovenské internetové médiá, ktoré sa v minulom roku stali obeťami proruských hackerov. Tí znefukčnili nie len ich weby, ale aj weby bánk a štátnych inštitúcií.
Padol napríklad web Národnej rady Slovenskej republiky, Národnej banky Slovenska, ministerstva obrany a ďalších. K niečomu podobnému by malo dôjsť aj v najbližších dňoch.
Portál Vo svete IT poukazuje na hackerskú skupinu NoNAme057. ide o zoskupenie, ktoré realizuje útoky v mene Kremľa. Táto skupina zverejnila niekoľko stránok, na ktoré útočila v priebehu posledných hodín. Všetky weby sú v tejto chvíli naspäť v prevádzke.
Problémov môže byť viacero
Slovensko čelí v poslednom období nárastu kybernetických útokov, pričom niektoré z nich predstavujú oveľa vážnejšie nebezpečenstvo ako bežné DDoS útoky. V januári tohto roku zasiahla slovenských používateľov nová hrozba v podobe multifunkčného malvéru s názvom Tofsee.
Tento škodlivý softvér sa zameriava predovšetkým na počítače s operačným systémom Windows.
Malvér Tofsee sa vyznačuje rôznymi funkciami, ktoré z neho robia komplexnú hrozbu. Okrem šírenia spamu a DDoS útokov, o ktorých už bola reč, kradne aj osobné údaje infikovaných používateľov.