- V počiatočnej fáze projektu sa digitálne preukazy budú využívať primárne pri policajných kontrolách.
- Rezort zdôrazňuje, že digitálne verzie dokladov budú plnohodnotnými rovnopismi fyzických preukazov.
- Projekt má ambiciózne plány do budúcnosti.
Slovensko vstupuje do novej éry digitalizácie. Od januára 2025 si budú môcť občania vytvoriť digitálne verzie svojich najpoužívanejších dokladov – občianskeho a vodičského preukazu.
Túto významnú zmenu prináša novela zákona o cestnej premávke a zákona o občianskych preukazoch, ktorá nadobudla účinnosť začiatkom roka 2025. Informuje o tom portál Živé.sk.
„Ide o významný krok vpred v digitalizácii štátnej správy, ktorý prinesie občanom väčší komfort pri každodennom živote,” uvádza Ministerstvo vnútra SR. Rezort zdôrazňuje, že digitálne verzie dokladov budú plnohodnotnými rovnopismi fyzických preukazov.
Základnou podmienkou pre vytvorenie digitálnej verzie dokladov bude vlastníctvo platného fyzického preukazu. „Digitálne verzie budú presným odrazom fyzických dokladov, vrátane všetkých právnych aspektov týkajúcich sa ich platnosti či prípadnej nemožnosti používania,” vysvetľuje ministerstvo.
V počiatočnej fáze projektu sa digitálne preukazy budú využívať primárne pri policajných kontrolách. Výnimku budú tvoriť hraničné kontroly, kde medzinárodné predpisy stále vyžadujú predloženie fyzických dokladov spĺňajúcich stanovené bezpečnostné parametre.
Polícia sa už pripravuje na nový systém. Kontrolné orgány budú vybavené potrebnou technológiou na overovanie digitálnych dokladov. „Túto možnosť budú využívať najmä hliadky poriadkovej, dopravnej a železničnej polície,” potvrdzuje ministerstvo vnútra.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Aká je budúcnosť tohto projektu?
Projekt má ambiciózne plány do budúcnosti. V ďalších fázach sa počíta s rozšírením funkcionalít a dostupnosti digitálnych dokladov aj pre tretie strany. To by mohlo znamenať jednoduchšie overovanie totožnosti napríklad pri komunikácii s bankami či inými inštitúciami.
Bezpečnosť zostáva prioritou. Ministerstvo ubezpečuje, že digitálne verzie dokladov budú zabezpečené najmodernejšími technológiami, aby sa predišlo prípadnému zneužitiu.
Zavedenie digitálnych dokladov neznamená koniec fyzických preukazov. Tie zostávajú naďalej v platnosti a ich vydávanie bude pokračovať bez zmeny. Digitálna verzia predstavuje len dodatočnú možnosť, ako sa občania môžu preukázať svojou totožnosťou či oprávnením viesť motorové vozidlo.
Táto inovácia predstavuje ďalší míľnik v digitálnej transformácii Slovenska a približuje krajinu k moderným európskym štandardom v oblasti elektronickej štátnej správy.
Dočkáme sa aj digitálnych pasov?
Európska komisia predstavila nový návrh na digitalizáciu cestovných pasov a preukazov totožnosti pre cestujúcich v schengenskom priestore. Tento krok prichádza v čase, keď vonkajšie hranice EÚ zaznamenali v roku 2023 takmer 600 miliónov prekročení.
Hlavným pilierom návrhu je vytvorenie jednotného rámca pre digitálne cestovné doklady a zavedenie novej aplikácie EU Digital Travel. Táto aplikácia umožní cestujúcim bezpečne uchovávať digitálne verzie svojich dokladov v mobilnom telefóne.
„Digitálne doklady budú obsahovať rovnaké informácie ako čipy v klasických pasoch vrátane podoby tváre, no bez odtlačkov prstov,” vysvetľuje Komisia. Používanie tejto služby bude dobrovoľné a bezplatné.
Nový systém má priniesť viacero výhod. Okrem zvýšenej bezpečnosti a sťaženia podmienok pre falšovanie dokladov umožní pohraničným orgánom vykonávať predbežné kontroly. To by malo viesť k efektívnejšiemu odhaľovaniu nelegálnej migrácie a cezhraničnej kriminality.
Pre cestujúcich znamená digitalizácia predovšetkým rýchlejšie a pohodlnejšie prekračovanie hraníc. Služba bude dostupná všetkým občanom EÚ aj tretích krajín s biometrickými dokladmi. Komisia zdôrazňuje, že spracovanie osobných údajov bude podliehať prísnemu súhlasu používateľa a pohraničné orgány prejdú špeciálnym školením o ochrane údajov.