Slováci si na čerpacích staniciach priplatia. Aké ceny môžeme očakávať?

  • Slováci tankujú benzín najdrahšie v regióne strednej Európy.
  • Výnimkou je len Rakúsko, kde stoji benzín o 2 centy viac.
  • Najlacnejšie palivá sú v Poľsku a Česku.
Novinky Ceny palív budú rásť
Ceny palív budú rásť. Zdroj: shutterstock.com/Studio113

Ceny ropy tlačí nahor konflikt na Blízkom východe

Ropa si v minulom týždni pripísala zhruba jednopercentný zisk a posunula sa na najvyššie úrovne od konca augusta. Pre Európu kľúčový benchmark Brent zatváral týždeň v okolí 79 amerických dolárov, pričom miestami sa obchodoval nad psychologickou 80-dolárovou métou. Americká zmes WTI atakovala úroveň 78 dolárov, aby v piatok večer končila mierne nad 75 dolármi.

Hlavným faktorom, ktorý tlačil ropu nahor a držal ju zhruba 14 percent nad septembrovými minimami, bola podľa Pánisa nervozita na Blízkom východe okolo Iránu a Izraela. Obchodníci sa naďalej obávajú izraelského útoku na Irán, ktorý by mohol byť cielený na lokálnu ropnú infraštruktúru, čo by mohlo obmedziť vývoj iránskej ropy na svetové trhy a vytvoriť ponukový šok.

Veľkú paniku na trhu však nevidieť, keď sa Spojené štáty, ako tradičný spojenec židovského štátu, snažia izraelskú vládu odhovoriť od útoku na Irán, a ak naň predsa len zaútočí „odporúčajú” jej, aby nemierila na ropné zariadenia, poprípade len na rafinérie a nie na exportné facility. Biely dom robí jednoducho všetko pre to, aby zabránil pred americkými prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia o mesiac, prudkému rastu cien ropy a následne palív,” dodal Pánis.

Dodatočným faktorom, ktorý posúval ceny ropy nahor bolo podľa Pánisa pokles obáv zo spomaľovania sa americkej ekonomiky, kde sa konsenzus rastu zlepšuje vzhľadom na zverejnenie série solídnych makrodát a aj zlepšenie sa perspektív rastu Číny po avizovaní masívnych monetárnych a fiškálnych stimulov.

Očakávame, že ceny ropy budú reagovať ďalej najmä na geopolitiku, kde budú kľúčové kroky Izraela a prípadná reakcia Iránu. V cenách je určité riziko zapracované, takže až skutočné udalosti, môžu potlačiť ceny vyššie. Naopak, pri deeskalácii konfliktu, môžu ceny vzhľadom na zásobovanie trhu ropou, klesať,” uzavrel Boháček.

SpäťStrana 2/2
Ďalej