Slováci si môžu prilepšiť o neuveriteľných 38 000 eur. Stačí, ak urobia jednu vec

  • Na Slovensku platia už 5 rokov zvýhodnené podmienky na oznamovania protiprávnej činnosti na pracovisku.
  • Ak urobí zamestnanec správnu vec, môže získať tisíce eur.
  • Konkrétne hovoríme o sume neuveriteľných 38-tisíc eur.
Ekonomika Slováci si môžu prilepšiť o takmer 38 000 eur
Slováci si môžu prilepšiť o takmer 38 000 eur. Zdroj: Shutterstock/create jobs 51, GaudiLab
BitmarketsBitmarkets

Už 5 rokov platia na Slovensku zvýhodnené podmienky oznamovania protiprávnej činnosti na pracovisku. Poukázal na to portál Peniaze.sk s tým, že ak zamestnanci protiprávnu činnosť nahlásia, môžu si výrazne finančne prilepšiť.

Pomsty zo strany zamestnávateľa sa báť nemusia, zamestnanci sú totiž chránení. 

Legislatíva predpokladá, že mnohým jednotlivcom nestačí len vnútorný pocit, že oznámili tzv. protispoločenské aktivity zamestnávateľa. Za to, že takéto správanie nahlásia, môžu byť odmenení finančnou čiastkou až do výšky 50-násobku minimálnej mzdy.

Aktuálna minimálna mzda dosahuje 750 eur. To znamená, že uvedená odmena môže dosiahnuť až 37 500 eur.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Aké podmienky je potrebné splniť?

Pre vyplatenie tejto odmeny je nevyhnutné predložiť kvalifikované oznámenie, ktoré prispelo k objasneniu závažnej protispoločenskej činnosti alebo k identifikácii a odsúdeniu jej páchateľa.

Tento prínos musí byť dostatočný na to, aby v súvislosti s oznámením došlo k podaniu žaloby, podaniu návrhu na schválenie dohody o uznaní viny a prijatí trestu, schváleniu zmieru a zastaveniu trestného stíhania, podmienečnému zastaveniu trestného stíhania alebo nadobudnutiu právoplatnosti rozhodnutia o spáchaní správneho deliktu.

Závažnou protispoločenskou činnosťou sa rozumie aj trestný čin marenia výkonu správy daní, trestný čin verejných činiteľov alebo korupcia.

Pre získanie odmeny je potrebné podať žiadosť. Tú môžete podať do šiestich mesiacov od dňa, kedy:

  • Vás príslušný orgán informuje, že protispoločenská činnosť, ktorú ste oznámili, bola vyriešená jedným zo spôsobov uvedených vyššie,
  • došlo k riešeniu protispoločenskej činnosti, a to aj v prípade, ak vás orgán o tomto riešení písomne neinformoval.

Ak žiadosť nepodáte v stanovenej lehote, nebude sa na ňu brať ohľad.

Pri posúdení nároku na odmenu Úrad na ochranu oznamovateľov zohľadňuje predovšetkým mieru vašej zásluhy na odhalení závažnej protispoločenskej činnosti, identifikácii jej páchateľa, vaše ušlé príjmy a tiež rozsah uchráneného alebo vráteného majetku, pokiaľ je možné ho v danej veci vyčísliť.

Nemlčať je zlato

Na webe Úradu na ochranu oznamovateľov sa uvádza, že osoby, ktoré podávajú oznámenie o porušení zákona, majú možnosť požiadať prokurátora alebo príslušný správny orgán o udelenie štatútu chráneného oznamovateľa.

V praxi to znamená, že zamestnávateľ nemôže v tomto prípade uškodiť zamestnancovi. Ak by zamestnávateľ napríklad chcel prepustiť oznamovateľa, je potrebné, aby úrad požiadal o súhlas a zároveň preukázal, že takéto rozhodnutie nesúvisí s predchádzajúcim oznámením.

Rovnaké postupy sa uplatňujú aj pri iných nepriaznivých krokoch zo strany zamestnávateľa v rámci pracovných vzťahov.

Mohlo by vás zaujímať: Na Slovensko sa rúti český velikán. Hľadá zamestnancov a ponúka aj 1 600 eur

txbWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.