- Záujem o hypotéky na Slovensku opäť rastie.
- Dopyt stúpa aj napriek vysokým úrokovým sadzbám.
- Ľudia si museli zvyknúť na drahé úvery.
Hypotéky sa tešia veľkému záujmu, a to aj napriek stále vysokým úrokovým sadzbám. V rokoch 2022 a 2023 sme boli svedkami rekordného zdražovania. Následne došlo k stabilizovaniu a už pol roka úrokové sadzby Európska centrálna banka (ECB) znižuje. Vďaka tomu hypotekárny trh opäť ožíva, informuje Pravda.
Úrokové sadzby sú stále vysoké
V júli tohto roku sa tempo rastu počtu hypoték zvýšilo o 2,9 % a v októbri to bolo už 3,4 %. Oživenie je značné, no situácia, v ktorej sa trh nachádza, by mala nasvedčovať inému trendu. Je totiž dôležité uvedomiť si, že úrokové sadzby síce začali pomaly klesať, no sú stále na vysokých úrovniach.
Podľa údajov TradingEconomics sa ECB rozhodla v decembri 2024 po 4-krát v tomto roku znížiť svoje kľúčové úrokové sadzby o 25 bázických bodov na 3,15 %, ako sa očakávalo. Tento krok odráža priaznivejší výhľad inflácie a zlepšenie transmisie menovej politiky. Očakáva sa, že inflácia bude postupne klesať s prognózami 2,4 % v roku 2024, 2,1 % v roku 2025 a 1,9 % v roku 2026.
ECB sa naďalej sústreďuje na to, aby sa inflácia vrátila k svojmu 2 % cieľu a svoje politiky prispôsobí na základe prichádzajúce dáta bez viazania sa na cestu s pevnou sadzbou.
Podľa nedávnej správy Ratingová agentúry Moody’s znížila hodnotenie Slovenska o jeden stupeň na A3. Nižší rating znamená, že na finančných trhoch nám zahraniční veritelia zdvihnú úrokové sadzby (v ich očiach je riziko vyššie), ktoré sú už aj bez toho dosť vysoké. To následne spôsobí ešte vyššiu zadlženosť slovenských domácností a firiem a v konečnom dôsledku aj samotného štátu.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
O hypotéky je záujem, ľudia si zvykli na zdraženie
Banky evidovali rekordný záujem o hypotéky z čias, kedy sa sadzby pohybovali hlboko pod 1 %. Dnes bežne ponúkajú hypotéky za 3,50 %. Ľudia si tak pravdepodobne chtiac-nechtiac museli zvyknúť na vyššie ceny. Napriek poklesu zo strany ECB sa neočakáva, že sa sadzby tak skoro priblížia k historickým minimám. To isté platí aj pre objemy novým hypoték.
Na grafe nižšie môžete vidieť porovnanie objemov úplne nových úverov na bývanie podľa NBS od januára 2023 až po október 2024, kedy bol zaznamenaný najvyšší záujem počas tohto obdobia. Zároveň pozorujeme, že záujem sa začal zvyšovať priamo úmerne s poklesom úrokových sadzieb.
>>>Kedy je čas na hypotéku? Týchto 5 tipov vám pomôže s odpoveďou<<<
Mnoho ľudí sa rozhoduje pre nové hypotéky na bývanie aj napriek vysokým úrokovým sadzbám z viacerých dôvodov. Pre niektorých je prioritou vyriešiť vlastné bývanie, najmä ak žijú v podnájme, ktorý môže byť finančne ešte náročnejší. Iní vnímajú hypotéku ako dlhodobú investíciu, ktorá im umožní získať nehnuteľnosť, ktorej hodnota môže časom rásť. Motiváciou môže byť aj obava, že úroky by mohli v budúcnosti ešte viac stúpnuť, čo by hypotéku urobilo ešte menej dostupnou.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: