Slováci sa nemôžu spoliehať len na štátny dôchodok. Toto by mali urobiť čo najskôr

  • Sporenie v druhom pilieri by malo byť pre mladých Slovákov samozrejmosťou.
  • Na zabezpečenie primeraného príjmu v penzii je nevyhnutné sporiť čo najskôr.
Novinky Mladí Slováci si musia šetriť v druhom pilieri
Mladí Slováci si musia šetriť v druhom pilieri. Zdroj: shutterstock.com/fizkes
Okazio PCKvakomat mobil

Šetriť si na dôchodok v 2. pilieri je nutnosť, ktorú by nemali odkladať mladí ľudia na neskôr. Chybou je podľa odborníka maklérskeho domu Universal Mareka Sokola uprednostniť iné investície pred sporením si na dôchodok. Počas horizontu niekoľkých rokov si mladí ľudia môžu sporiť aj malú sumu pravidelne každý mesiac.

Odborník ľuďom radí, na čo si dať pozor a akú stratégiu si zvoliť pri sporení na dôchodok.

Pribúdajúcim časom do dôchodku sa situácia klientovi komplikuje, čo znamená, že by mal sporiť na rovnaký cieľ už výrazne vyššiu sumu ako ten, ktorý má pred sebou, povedzme, ešte 30 či 40 rokov,” povedal Sokol.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Dôchodok nebude stačiť na zachovanie životnej úrovne

Financie z 1. a z 2. piliera podľa odborníka nepostačia na zachovanie životnej úrovne, na ktorú sú ľudia počas života zvyknutí. Obzvlášť mladí ľudia by si mali začať sporiť na dôchodok už dostatočne skoro, aby neprichádzali každý mesiac o svoje peniaze.

Povinné 18 % odvody sporiteľov sa rozdeľujú medzi Sociálnu poisťovňu, ktorá dostáva 14 %, a zvyšné 4 % idú na súkromný účet sporiteľa. Odborníci z maklérskeho domu preto radia, aby mladí ľudia neváhali so sporením do 2. piliera, keďže výška úspor závisí aj od veku sporiteľa a doby sporenia.

Ďalším odporúčaním je nastaviť si sporenie na dôchodok s dobou poberania mesačnej „renty” po dobu 25 rokov. Podľa Sokola sa sporitelia nemusia báť, že by im mohli peniaze prepadnúť, keďže pri takto investovaných peniazoch je samozrejmosťou aj ich dedičnosť. Odborník radí, aby si ľudia sporili aj cez ETF podielové fondy a nespoliehali sa len na štátny dôchodok.

Freedum fighters PCFlockers mobil

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.