- Slováci starnú, a preto súčasný dôchodkový systém zlyháva.
- Vláda manipuluje s druhým dôchodkovým pilierom a ľudia prichádzajú o peniaze.
- Slováci si musia na penziu šetriť sami, na štát sa spoliehať nemôžu.
Dynamické fondy druhého piliera dokážu Slovákom reálne zhodnotiť ich dôchodkové úspory. Tým, že vláda znížila podiel príspevkov do druhého piliera, vlastne ukrojila budúcim penzistom z ich úspor. Peniaze, ktoré mohli tvoriť ich budúci dôchodkový príjem, vláda presmerovala do rúk súčasných dôchodcov.
V závere minulého roka odborník na dane odvody Jozef Mihál upozornil na to, že odvody do druhého piliera by sa mohli ešte viac znížiť. To by pripravilo budúcich penzistov o desaťtisíce eur.
Expert varuje pred ďalšími zásahmi do druhého piliera
Jozef Mihál na sociálnej sieti uviedol:
Znova sa hovorí o znížení príspevkov do druhého dôchodkového piliera zo súčasných 4 % z hrubej mzdy na 3 % z hrubej mzdy.
Systém dôchodkového sporenia v druhom pilieri prináša Slovákom istotu dôchodkových príjmov, ktorú im štátny sociálnym systém už viac neponúka. Zásahy vlády však ohrozujú finančnú budúcnosť dnešných mladých.
Jedno je isté, Slováci si musia na penziu šetriť sami a nesmú sa spoliehať len na štát. Štátny dôchodok bude čoskoro už len spomienkou na časy, keď pracujúci dokázali v rámci sociálneho systému pokryť výdavky na seniorov. Druhý dôchodkový pilier v rukách štátu však negarantuje takmer nič.
Slováci by si mali na budúcnosť šetriť hlavne sami, využiť možnosti trhu a ideálne investovať pravidelne a dlhodobo, aby si zabezpečili čo najvyššie zhodnotenie úspor.
Dôležité upozornenie: Ak vás tieto skutočnosti znepokojujú, odporúčame vám sledovať ďalší vývoj. Vhodné je poradiť sa s finančným expertom o individuálnych možnostiach sporenia. Jozef Mihál ponúka svoje daňové a odvodové semináre aj školenia na stránke Relia.