Slováci sa dôstojného dôchodku nedočkajú. Nemôžu sa spoľahnúť už ani na druhý pilier

  • Slováci starnú, a preto súčasný dôchodkový systém zlyháva.
  • Vláda manipuluje s druhým dôchodkovým pilierom a ľudia prichádzajú o peniaze.
  • Slováci si musia na penziu šetriť sami, na štát sa spoliehať nemôžu.
Novinky Slováci si musia na dôchodky šetriť sami
Slováci si musia na dôchodky šetriť sami. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Skrypnykov Dmytro
BitmarketsBitmarkets

Slováci sa obávajú o svoj dôchodok od štátu. Súčasný dôchodkový systém sa v kontexte starnutia populácie ukazuje ako neudržateľný. Sociálna poisťovňa už teraz nemá peniaze na vyplácanie penzií a dotovať ju musí štát.

V ďalších rokoch bude počet dôchodcov závratne stúpať, zatiaľ čo počet pracujúcich Slovákov, ktorý odvádzajú príspevky do sociálneho systému, bude dramaticky klesať.

Táto rovnica je veľmi jednoduchá a jej výsledok neteší pracujúcich Slovákov, ktorí prispievajú na penzie dnešným dôchodcom, avšak ich budúce dôchodky nie sú vôbec isté.

Slováci v druhom pilieri slušne zarobili (no mohli by aj viac)

Slováci v snahe o zabezpečenie dôstojnej penzie odvádzajú časť dôchodkových príspevkov do druhého dôchodkového piliera. Ten dosiahol v roku 2024 slušné výnosy.

Avšak zásah vlády, ktorým príspevky do druhého piliera znížila, pripravil ľudí o peniaze.

Sporíte si v druhom pilieri?

Podľa údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska, sa fondom druhého dôchodkového piliera v minulom roku mimoriadne darilo a ani jeden z nich neskončil v strate.

Konzervatívne dlhopisové fondy, takzvané „garantované”, dosiahli výnosy od dvoch do štyroch percent. Omnoho vyššiu výkonnosť zaznamenali indexové a akciové fondy, ktorých výnosy sa pohybovali od 17 do 28 %.

Akciové trhy v roku 2024 rástli

Akciám sa v uplynulom roku darilo excelentne. Trh poháňali klesajúce úrokové sadzby, ošiaľ, ktorý nastal pre pokrok vo vývoji umelej inteligencie, a v závere roka aj znovuzvolenie Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov.

Všetky tieto faktory tlačili akciový trh nahor a profitovali z toho aj dynamické fondy druhého piliera.

Vláda zasahuje do druhého piliera

Vláda Roberta Fica v minulom roku zasiahla do druhého piliera tým, že znížila príspevky, ktoré doň Slováci odvádzajú. Kým donedávna posielali Slováci do fondov 5,5 percenta z hrubého príjmu, po novom sú to už len 4 percentá.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.