Slováci s obyčajnými nehnuteľnosťami platia vyššie dane než tí s hodnotnejšími

  • Analytici Národnej banky Slovenska hovoria o potrebe reformy daňového systému.
  • Aktuálna situácia je nefér.
Ekonomika Slováci platia nerovnomerné dane
Slováci platia nerovnomerné dane. Zdroj: shutterstock.com/Gumbariya
BitmarketsSolaxy mobil banner

Systém zdaňovania nehnuteľností na základe ich hodnoty je bežný v mnohých rozvinutých európskych krajinách. Slovensku sa odporúča prechod na tento typ systému a zvýšenie podielu týchto daní viacerými ekonomickými inštitúciami. Zatiaľ sa tak však nestalo, píše SITA. Slováci, ktorí vlastnia menej hodnotné nehnuteľnosti, tak platia paradoxne viac.

Spravodlivejší systém

Analytici z Národnej banky Slovenska tvrdia, že hodnotové zdaňovanie prináša výhody ako vyššiu spravodlivosť daňového systému, menej obmedzujúci daňový mix pre ekonomický rast, nižšiu cyklickosť príjmov samospráv a efektívny nástroj na fiškálnu konsolidáciu.

Slováci by mali nasledovať európsky trend

Reforma zdaňovania nehnuteľností na Slovensku môže mať podľa analytikov potenciálne veľkú pridanú hodnotu. Mnoho rokov sa vedie diskusia o zmene zdanenia nehnuteľností zo systému založenom na ploche nehnuteľnosti na systém založený na hodnote nehnuteľnosti.

Primárne ide o dva hlavné benefity, ktoré by táto zmena mohla priniesť. Je to zmena daňového mixu smerom od daní z práce k majetkovým daniam a zlepšenie férovosti zdanenia nehnuteľností v rámci Slovenska.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Zdaňovanie nehnuteľností však okrem toho môže byť účinným nástrojom aj na iné, sekundárne ciele. Správne nastavený systém zdaňovania nehnuteľností vie slúžiť aj na stabilizáciu cien nehnuteľností a podľa analytikov môže plniť aj environmentálne ciele.

V európskom kontexte patríme ku krajinám s najnižším zdanením nehnuteľností

V porovnaní k veľkosti ekonomiky sú len tri krajiny, ktoré majú nižšie výnosy z dane z nehnuteľností, a to Litva, Česko a Estónsko. Aby sme dosiahli priemer Európskej únie, museli by sme mať podľa analytikov výnos z týchto daní takmer päťnásobne vyšší.

Navyše, zdanenie majetku brzdí ekonomiku menej ako zdanenie práce a zdaneniu nehnuteľností sa navyše ťažšie vyhýba. Dodatočný výnos by tak mohol byť použitý buď na efektívnu konsolidáciu, alebo na zmenu daňového mixu cez odľahčenie v súčasnosti vysokého daňového zaťaženia práce.

K reforme dane z nehnuteľností však treba pristupovať s ohľadom na špecifiká a historické zvyklosti Slovenska.

Slováci majú majetok výrazne koncentrovaný v nehnuteľnostiach

Až takmer 70 % aktív slovenských domácností tvoria nehnuteľnosti určené na hlavné bývanie, čím sa Slovensko radí na druhú priečku za Litvou. Pre porovnanie, v krajinách západnej Európy, ako Nemecko či Španielsko, je to len okolo 40 %.

To podľa analytikov síce nepredstavuje prekážku pre zavedenie hodnotového základu dane pre zdanenie nehnuteľností, no bude si to vyžadovať starostlivé nastavenie systému, predovšetkým v jeho začiatkoch.

Nerovnomerné zdaňovanie

V súčasnom systéme zdanenia nehnuteľností nie je nijako konzistentne zabezpečená horizontálna férovosť zdanenia. Rozdiely v hodnote nehnuteľností medzi obcami nie sú v systéme premietnuté vôbec, čo má za následok veľmi rozdielne efektívne zdanenie nehnuteľností naprieč obcami.

Ilustratívne je to vidieť na príklade bytov

Keď si porovnáme súčasné ponukové jednotkové ceny bytov so sadzbami, ktorými sa v jednotlivých obciach byty zdaňujú, existujú obce s relatívne nízkou sadzbou dane, no hodnotnými bytmi. Ide o Pezinok, Senec, Dolný Kubín či Liptovský Mikuláš.

Na druhej strane sú obce s relatívne vysokou sadzbou dane, no nízkou hodnotou bytov. Ide o Levice, Vranov nad Topľou či Veľký Krtíš.

Efektívna sadzba vo vzťahu k hodnote nehnuteľnosti je tak podľa analytikov v bratislavských satelitoch, ale aj iných lukratívnych lokalitách relatívne nízka.

V menej lukratívnych lokalitách obce nemajú inú možnosť ako sa vo väčšej miere spoliehať na vyššie zdanenie nehnuteľností, čo vedie k vysokej efektívnej sadzbe dane z nehnuteľností. V súčasnom systéme preto dochádza k prípadom, že majitelia menej hodnotných nehnuteľností platia vyššie dane ako majitelia hodnotnejších nehnuteľností, čo vedie k nižšej férovosti zdanenia.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Zmena zdaňovania nehnuteľností zo systému založeného na ploche na hodnotový systém so sebou nesie podľa analytikov isté náklady, najmä na digitalizáciu a výmenu dát medzi vládnymi inštitúciami a vypracovanie a správu rámca na ohodnocovanie nehnuteľností.

Reforma týmto smerom by však podľa nich mala rad benefitov. Zvýšila by férovosť zdanenia nehnuteľností, daňový mix by sa stal menej obmedzujúcim ekonomický rast, znížila by cyklickosť príjmov samospráv a vedela by prispieť k efektívnej fiškálnej konsolidácií.

V kontexte európskych trendov, ako aj odporúčaní medzinárodných a domácich inštitúcií je to však krok správnym smerom. Efektívna komunikácia, načasovanie a systém výnimiek a odkladov dokážu stlmiť politické náklady na reformu a priniesť efektívnejšie a udržateľnejšie verejné financie.

txbtxb