Slováci, pripravte sa na pokuty. Na cestách pribudnú úplne nové radary

  • Ministerstvo vnútra plánuje nakúpiť nové rýchlostné radary.
  • Priestupok odhalia aj vtedy, keď vodič nebude nadohľad.
Novinky Slovenskí vodiči sa musia pripraviť na nové radary
Slovenskí vodiči sa musia pripraviť na nové radary. Zdroj: shutterstock.com/Olga Maksimava/AleksandrMusuc

Vodiči by sa mali pripraviť na to, že na slovenských cestách nastanú zásadné zmeny. Ministerstvo vnútra chystá nákup nových radarov, ktoré budú presnejšie monitorovať rýchlosť vozidiel.

Tradičné radary musia cestných pirátov prichytiť priamo pri čine. Nové úsekové radary odhalia priestupok aj vtedy, keď vodiča nemajú nadohľad. Rýchli vodiči dostanú mastné pokuty automaticky. O téme informovala Pravda.

Vodiči, pozor na nové radary

Prekračovanie maximálnej povolenej rýchlosti je jedným z najčastejších dôvodov dopravných nehôd, často aj s tragickými následkami. Nové radary pribudnú na miestach, ktoré sú identifikované ako kritické z hľadiska nehodovosti, ako aj na úsekoch, kde dochádza k častým prekročeniam rýchlosti.

Nové radary merajú rýchlosť počas celého úseku

Úsekové radary fungujú na princípe merania času, za ktorý vozidlo prejde medzi dvoma pevnými bodmi na ceste. Na základe tejto doby a vzdialenosti medzi bodmi systém vypočíta priemernú rýchlosť vozidla. Ak je jeho rýchlosť vyššia ako povolená, vodič dostane automaticky pokutu.

Tento systém je presnejší a spravodlivejší ako tradičné radary, pretože zohľadňuje priemernú rýchlosť na určitom úseku, čím eliminuje krátkodobé prekročenia rýchlosti.

Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) ministerstva financií vo svojej analýze naznačil, že nové radary môžu znížiť nehodovosť na cestách o 13 až 70 %.

Prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti je druhou najčastejšou príčinou ťažkých dopravných nehôd na Slovensku. Automatizácia kontroly rešpektovania maximálnej povolenej rýchlosti má pozitívny vplyv na nehodovosť a vedie k menšiemu počtu úmrtí na cestách.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Experti z ÚHP odporúčajú rezortu vnútra zakúpiť dva typy radarov a umiestniť ich na slovenských cestách tak, aby nerozdávali len pokuty, ale aby v prvom rade znížili nehodovosť.

 Úsekové radary majú podľa medzinárodných štatistík vyšší vplyv na zníženie nehodovosti ako bodové radary a môžu byť preferovanou voľbou na nehodové úseky mimo obcí a tam, kde je nehodovosť rozptýlená na viacerých miestach.

Naopak, bodové radary sú efektívne v znižovaní rýchlosti jazdy na rizikových alebo nehodových miestach – napríklad priechod pre chodcov, blízkosť školy.

Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.