Mobil reklama GuardiannnPC reklama Guardiannn

Slováci, pripravte sa na najhoršie. Takéto dane museli zaviesť zadlžené európske krajiny

  • Vláda musí naplniť štátnu kasu a Slováci sa zrejme nevyhnú novým daniam.
  • Zadlžené európske krajiny zaviedli viaceré špeciálne dane.
Novinky Zadlžené krajiny museli zaviesť viaceré špeciálne dane
Zadlžené krajiny museli zaviesť viaceré špeciálne dane. Zdroj: shutterstock.com/Lopolo/SvitlanaRo
BitmarketsBitmarkets

Maďari platia daň za používanie mobilu

Najväčší verejný dlh spomedzi krajín V4 má Maďarsko. Krajina zaviedla viaceré špeciálne dane. Maďari platia štátu daň za používanie mobilných telefónov. Za každú minútu hovoru, SMS-ku či MMS-ku musia odviesť do štátnej kasy dva forinty, čo je približne 1 cent.

Mimoriadne zdanenie v Maďarsku postihlo aj maloobchodné reťazce. Tie odvádzajú podľa výšky svojho obratu špeciálnu daň vo výške od 0,1 do 2,5 percenta.

Daň z finančných transakcií, ktorá sa v posledných dňoch často spomína aj u nás, vyzerá v Maďarsku tak, že štát si uchmatne z každej bezhotovostnej transakcie 0,3 %, pričom maximálna výška dane je približne 15 eur za jeden bezhotovostný prevod.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Gréci zvýšili DPH a zaviedli špeciálne dane z nehnuteľností

Grécko je jedným z najznámejších príkladov krajín, ktoré museli zaviesť extrémne tvrdé daňové opatrenia. Po finančnej kríze v roku 2009 bolo Grécko nútené zaviesť špeciálnu daň z nehnuteľností, ktorá sa dotkla takmer každého vlastníka domu či bytu v krajine. Gréci platia štátu každý rok za vlastníctvo bežného bytu približne 600 eur.

Štvrtinu z ceny predanej nehnuteľnosti odovzdávajú Gréci štátu

Navyše, pri predaji nehnuteľností vláda zvýšila daňovú sadzbu na 15 až 25 %. Keď obyvatelia krajiny predajú byt za 100-tisíc eur, štátu musia odovzdať 15- až 25-tisíc eur.

Daňové zaťaženie stúplo aj v oblasti DPH, ktorú Grécko v roku 2016 zvýšilo na 24 %.

Napriek prísnym konsolidačným opatreniam a protestom obyvateľstva Grécko ani po niekoľkých rokoch šetrenia nedostalo svoj verejný dlh pod kontrolu.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: TrendTAGY:
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.