Slováci prichádzajú v obchodoch o peniaze. Môže za to hlúpa chyba

  • Pri platbách kartou prichádzajú Slováci o peniaze.
  • Platením v hotovosti by mohli ušetriť až 20 %.
Novinky Pri platení kartou ľudia bezhlavo míňajú peniaze
Pri platení kartou ľudia bezhlavo míňajú peniaze. Zdroj: shutterstock.com/RYosha/Vitalii Stock
Crypto All Stars PCBitmarkets

Digitálna éra spôsobila zmeny v každej oblasti života, výnimkou nie je ani nakupovanie. Nové spôsoby platieb nám ponúkajú komfort a flexibilitu, no zároveň môžu viesť aj k nevedomému utrácaniu.

Ak sa snažíte ušetriť peniaze a mať svoje financie pod kontrolou, pri platení by ste sa mali vyvarovať jednej zásadnej chybe. Možno vás prekvapí, že ide o platenie kartou.

Platenie kartou znižuje pocit straty

Ako informoval Dailymail, výskumy ukazujú, že ľudia majú tendenciu minúť viac peňazí, keď platia kartou namiesto hotovosti. Ale prečo je to tak?

Platenie kartou totiž znižuje pocit straty. Pri platbe kartou peniaze „nevidíme” a „necítime”, takže nás ich míňanie nebolí tak, ako keď platíme hotovosťou.

Psychologický fenomén

Tento psychologický fenomén vedie k tomu, že pri bezhotovostných platbách často míňame priveľa. Kúpime si viac vecí alebo drahšie produkty, než by sme si dovolili pri platbe hotovosťou.

Psychologická bolesť pri platení hotovosťou

Platba hotovosťou má svoje psychologické výhody. Keď platíme bankovkami a mincami, vidíme, ako nám fyzicky miznú z ruky. Tento vizuálny a hmatový zážitok spôsobuje, že pociťujeme väčšiu stratu, čo nás robí pri výdavkoch opatrnejšími.

Aký spôsob platieb preferujete?

Loading ... Loading ...

Keďže si fyzicky uvedomujeme, koľko peňazí míňame, máme tendenciu premýšľať dvakrát, než sa rozhodneme niečo kúpiť. Táto psychologická bolesť nám pomáha udržať naše výdavky pod kontrolou, a teda aj šetriť peniaze.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Vyberte si hotovosť. Najväčšia banka vypne bankomaty aj platobné karty

2

Trinásty dôchodok sa dramaticky zmení. Skupina seniorov príde o stovky eur

3

Pád východoslovenského giganta? Firma čelí konkurzu, zamestnanci hrozia štrajkom

4

Na slovenskom trhu sú dva nebezpečné výrobky. Ich používanie môže mať fatálne následky

5

Ďalšia automobilka avizuje veľké prepúšťanie. Jej autá zrazu takmer nikto nechce

PR články

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.

Dokáže Ethereum napodobniť raketový rast Bitcoinu? Odborníci majú odpoveď

Henrieta Balázsová  | 12. novembra 2024

V období, keď Bitcoin dosahuje svoje nové historické maximá a približuje sa k hranici 90 000 USD, vzniká mimoriadne zaujímavá situácia aj pre Ethereum.

Napodobní Ethereum rast Bitcoinu?