Slováci prichádzajú na bežných účtoch o peniaze. Poplatky netreba podceňovať

  • Slovenka prišla o všetky svoje úspory, kvôli bankovým poplatkom.
  • Peniaze na bežných účtoch neprinášajú výnosy a navyše stoja poplatky.
  • Slováci by mali radšej investovať.
Ekonomika Slováci prichádzajú o peniaze na bežných účtoch
Slováci prichádzajú o peniaze na bežných účtoch. Zdroj: shutterstock.com/Me dia
Okazio PCBitmarkets

Medializovaný príbeh pani Alžbety, ktorá prišla o všetky úspory pre vysoké bankové poplatky na „spiacom” účte, poukazuje na dôležitosť finančnej edukácie. Zo stotisíc slovenských korún, ktoré ešte v roku 1999 vložila do banky, sa postupne stal mínus.

Banka kontaktovala Alžbetu až po 26 rokoch. Chybu, samozrejme, urobila aj majiteľka účtu, keďže nekontrolovala jeho stav.

Tento prípad slúži ako varovný príklad pre Slovákov, ktorí nechávajú svoje peniaze nevyužité na bežných účtoch bez zhodnotenia.

Banku vníma väčšina ľudí ako bežné miesto na uloženie peňazí. Je to v poriadku, pokiaľ hovoríme o peniazoch určených na každodenné výdavky. No pokiaľ si chceme sporiť na dlhodobú rezervu, v takom prípade je uloženie peňazí na bežný účet v banke zlou voľbou.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slováci majú na bežných účtoch 35 miliárd eur

Bankové poplatky a nízke úrokové sadzby postupne výrazne znížia hodnotu úspor. Takémuto riziku čelí 35 miliárd eur, ktoré sú uložené v slovenských bankách ako vklady splatné okamžite.

Ide o údaj Národnej banky Slovenska za október 2024 a príkladom sú klasický bankový či sporiaci účet, v prípade ktorých nie sú peniaze žiadnym spôsobom časovo viazané. Navyše, negatívny vplyv na ušetrené peniaze má aj inflácia.

Slováci by mali úspory investovať

Investovanie ponúka možnosť zhodnotiť peniaze a pomáha prekonať negatívne vplyvy inflácie a bankových poplatkov. Podľa odborníka na investovanie a zakladateľa Finaxu Juraja Hrbatého skúsenosti z minulosti jasne ukazujú, že majetok klienta porastie vďaka investovaniu omnoho rýchlejšie ako v banke na bežnom účte.

Priemerný úrok na bežných a sporiacich účtoch šiestich najväčších bánk na Slovensku dosiahol podľa neho v októbri 2024 len 0,08 %. To znamená, že klient, ktorý vloží banke 100 eur, získa za rok len 8 centov navyše, a to ešte pred zdanením a odrátaním bankových poplatkov.

Juraj Hrbatý odporúča investovanie do indexových fondov, konkrétne ETF, čo môže priniesť vyššie výnosy v porovnaní s úrokmi na bežných účtoch. Hrbatý upozorňuje na potrebu prehodnotiť prístup k financiám.

Môže ísť aj o užitočné novoročné predsavzatie. Preštudujte si svoje bankové výpisy a zistite, aké poplatky platíte za svoj bežný účet a aké úroky vám naopak vypláca banka,” hovorí Hrbatý.

txbBest Wallet mobil