- Ak sa počas svojej dovolenky rozhodnete potápať sa, mali by ste myslieť na poistenie.
- V určitých prípadoch totiž budete za následky spojené s nehodou platiť sami.
Potápanie bez cestovného poistenia, ktoré zahŕňa krytie potápačských nehôd, môže dovolenkárov v prípade nehody stáť niekoľko tisíc eur. V niektorých prípadoch môžu poisťovne dokonca odmietnuť poistenie. O tejto skutočnosti informovala spoločnosť Universal maklérsky dom.
Ako uvádza portál teraz.sk, pri potápaní poisťovne rozlišujú medzi rekreačným, rizikovým a extrémnym športom.
„Rekreačné potápanie s dýchacím prístrojom je pre všetky poisťovne poistiteľným športom, avšak len v prípade, že poistený má potápačskú licenciu. Bez tejto licencie je potápanie pre danú osobu nepoistiteľné,” uviedol odborný garant spoločnosti Universal maklérsky dom Pavol Michalec.
Podľa spoločnosti sú pri prístrojovom potápaní štandardne poistené liečebné náklady vrátane nákladov na potápačské nehody a tiež náklady na prípadnú repatriáciu do vlasti. Poisťovne vo svojich poistných podmienkach nešpecifikujú, aké potápačské vybavenie je potrebné, ani vek potápača.
„Poisťovne stanovujú podmienku týkajúcu sa maximálnej hĺbky ponoru. Väčšinou je to do desiatich alebo 20 metrov pod hladinou, čo sa ešte považuje za rekreačný šport. Pri väčších hĺbkach už poisťovne považujú potápanie za šport s rizikom,” poznamenal Michalec, pričom dodal, že niektoré poisťovne môžu vyžadovať aj prítomnosť inštruktora.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Čo môže byť poistené?
Podľa spoločnosti je pre všetky potápania s prístrojom vyžadovaný aspoň základný kurz potápania OWD (Open Water Diver), ktorý umožňuje ponory do hĺbky 18 metrov. V niektorých letoviskách je možné, podľa Michalca, uskutočniť ponory do hĺbky ôsmich až deviatich metrov v sprievode inštruktora aj bez tejto licencie, ale je nutné podpísať záruku.
Michalec vysvetlil, že aj takýto ponor môže byť zahrnutý v cestovnom poistení, pretože sa považuje za rekreačný šport, s hĺbkou ponoru menšou ako desať metrov.
V prípade nehody pri potápaní je nevyhnutné okamžite zaistiť postihnutému 100-percentný kyslík a čo najrýchlejšie ho preniesť do prostredia s rovnakým tlakom, akému bol vystavený počas ponoru. Na tento účel slúži hyperbarická komora, ktorá môže podľa spoločnosti stáť aj niekoľko tisíc eur za potrebný pobyt.
Michalec uzavrel, že celkové liečebné náklady môžu v prípade potápačskej nehody dosiahnuť niekoľko desiatok tisíc eur. Tieto náklady zahŕňajú prepravu do nemocnice, pobyt v hyperbarickej komore, lieky, pobyt v nemocnici a prípadnú repatriáciu do vlasti. Ak poškodený nemá cestovné poistenie so zahrnutím krytia potápačských nehôd, budú tieto náklady musieť uhradiť poškodený alebo jeho rodina z vlastných zdrojov.