- Podvodné e-shopy je ťažké odhaliť na prvý pohľad.
- Podvodníci používajú šikovné triky, aby svoje obete obrali o peniaze.
Podvodné e-shopy sú realitou a niektoré z nich sú prepracovanejšie ako v minulosti. Odhaliť ich na prvý pohľad je čoraz náročnejšie. Uviedla Mária Auxtová, manažérka spoločnosti Shoptet, ktorá zabezpečuje na Slovensku viac ako 6-tisíc slovenských e-shopov.
Podvodné e-shopy používajú prešpekulované taktiky
Jednou zo základných vecí, ktoré si treba všímať je pôvod e-shopu a kontaktné údaje, ako je email, telefón, sídlo firmy. Treba myslieť aj na to, že ani e-shopy s koncovkou „.sk” alebo slovom „slovensko” v názve nemusia byť slovenské,” dodala Auxtová.
Niektoré podvodné e-shopy dajú do názvu obľúbenú značku a snažia sa vzbudiť dojem oficiálneho predajcu. Iné zase sa svojim názvom len minimálne líšia od reálne fungujúceho slovenského e-shopu. Upozornila Auxtová a dodala, že každý e-shop by mal mať zverejnené aj obchodné podmienky, reklamačný poriadok aj s adresou kam reklamovaný tovar vrátiť.
Pri podvodných e-shopoch tieto informácie často chýbajú, alebo sú neúplné, spresnila manažérka z Shoptetu. Zároveň doplnila, že ak ide o e-shop so sídlom mimo Slovenska alebo Európskej únie (EÚ), reklamácie či vrátenie tovaru môže byť podstatne náročnejšie.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Pozor na príliš nízke ceny
Ďalším znakom podvodného e-shopu bývajú podľa Auxtovej aj priveľmi nízke ceny.
Ak sú ceny neprimerane nízke, môže ísť o podvod. Značkový tovar z nových kolekcií o polovicu lacnejší ako v zabehnutých e-shopoch je často priveľmi lákavá ponuka na to, aby bola pravdivá,” spresnila Auxtová.
Medzi charakteristické znaky podvodného e-shopu odznačila aj samotný pravopis. Ide o štylistické chyby, chýbajúcu diakritiku, nekvalitné fotografie či nedostatočný popis výrobkov.
Manažérka zo Shoptetu uviedla, že je v podozrivých e-shopoch je nutné vyhýbať sa nielen platbe za tovar, ale hlavne registráciám, ktoré môžu slúžiť na zber údajov a ich prípadne zneužitie. Podľa Auxtovej sa problém s podvodnými e-shopmi tak skoro nevyrieši, nakoľko väčšina z nich má sídlo mimo Slovenska a EÚ.
Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) zatiaľ nemá oprávnenie podvodné internetové stránky zablokovať, ani vymáhať plnenie platby za nedodaný tovar. Dôkazom je, že niektoré z e-shopov fungujú ešte celé mesiace prípadne aj dlhšie po tom, ako na ne SOI či spoločnosť ESET upozornia,” konštatovala Auxtová.