- Dostať sa k citlivým údajom je pre podvodníkov veľmi jednoduché.
- Prečítajte si o podvodoch, ktoré na vás číhajú na internete.
O ďalších podvodoch informuje na sociálnej sieti aj polícia. Konkrétne upozorňuje na ďalší prípad zneužívania mena Slovenskej pošty. V správach sa podvodníci vyhrážajú, že balík nebude doručený. Dôvodom je napríklad chýbajúce číslo na balíku, nejasná adresa, no aj tvrdenie, že balík je už v sklade.
Podobná situácia nastala aj pri Ministerstve dopravy Slovenskej republiky. Aj v tomto prípade majú podvodníci jasný cieľ. Chcú, aby osoba, ktorá obdržala správu, klikla na odkaz, ktorý sa nenápadne podobá na platobnú bránu, a aby zadala údaje z platobnej karty.
Okrem toho aj v tomto roku polícia upozorňuje na podvod týkajúci sa falošných lístkov na svetový šampionát v hokeji. V súčasnosti sa takýchto lístkov predáva veľmi veľa. Vzhľadom na to, že slovenskí hokejisti budú hrať v Ostrave, ktorá sa nachádza blízko slovenských hraníc, je pochopiteľné, že lístky sú lákavé.
Polícia však poukazuje na fakt, že nákup lístkov cez inzerát je vždy rizikom, že nakupujúci príde o svoje peniaze a na šampionát sa na ani nedostane.
Brigáda cez mobilný telefón
Na ďalší podvod poukazujú tvnoviny.sk. Aj v tomto prípade je prvým kontaktom SMS správa, v ktorej sa spomína názov populárnej platformy TikTok. V správe sa uvádza: „Pozývame vás na brigádu so spolupracovníkmi cez mobilný telefón, s denným platom 300 až 800 eur.”
Ak adresát prejaví záujem, odosielatelia správy ho nabádajú k tomu, aby ich kontaktoval prostredníctvom aplikácie WhatsApp. Za odoslanie správy by mal adresát získať 5 eur. V prípade, že adresát klikne na link, stane sa súčasťou podvodného prostredia.
Podvodníci tak môžu získať citlivé údaje.
Mohlo by vás zaujímať: Sociálna poisťovňa prehodnocuje invalidné dôchodky. Tisíce Slovákov si prilepšia