Slováci požičiavajú bankám peniaze zadarmo. Mohli by na nich jednoducho zarobiť

  • Slováci majú na bežných účtoch uložené rekordné sumy.
  • Ak by peniaze namierili do iných produktov, získali by slušné výnosy.
Novinky Slováci strácajú peniaze na bežných účtoch
Slováci strácajú peniaze na bežných účtoch. Zdroj: shutterstock.com/Photoschmidt
BitmarketsBitmarkets

Mnohí Slováci dnes bankám požičiavajú peniaze celkom zadarmo. Na svojich bežných účtoch držia rekordné sumy, ktoré im neprinášajú takmer žiadny úrok.

Podľa Národnej banky Slovenska mali v júni Slováci v bankách vklady v hodnote približne 49 miliárd eur. Z nich až 35 miliárd eur tvorili vklady, ktoré si môžu klienti vybrať okamžite.

Termínované účty dosahovali výšku len 11 miliárd eur, a to aj napriek tomu, že prinášajú podstatne vyššie úroky.

Slováci držia v bankách rekordné sumy bez toho, aby na nich zarábali

Aj keď držanie peňazí na bežnom účte ponúka určitú mieru istoty a flexibility, ich finančné zhodnotenie je prakticky nulové.

Nulové úroky

Úroky na bežných účtoch sa dlhodobo pohybujú v blízkosti nuly, pričom inflácia, ktorá sa v posledných rokoch pohybovala výrazne nad dvoma percentami, tieto úspory „požiera”.

Inými slovami, reálna hodnota peňazí na účtoch sa znižuje, čo znamená, že za rovnakú sumu peňazí si dnes ľudia kúpia menej ako pred rokom. Ak vezmeme do úvahy aj poplatky za vedenie bankového účtu, vklady v bankách sú pre mnohých ľudí stratové.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Peniaze treba radšej investovať

Riešením pre Slovákov by mohlo byť investovanie, no práve v tejto oblasti patria k najkonzervatívnejším národom v Európe. Mnoho ľudí sa investovania obáva alebo ho považuje za príliš rizikové.

Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.