Slováci platia za potraviny najviac. Vláda prišla s revolučnou novinkou, ktorú ocenia

  • Dôvodom sú nielen vysoké ceny potravín, ale aj vysoká inflácia, ktorá robí problémy posledných niekoľko rokov.
  • Vláda sa chce zamerať predovšetkým na monitorovanie a analýzu cenového vývoja.
Ekonomika Slováci platia za potraviny najviac
Slováci platia za potraviny najviac. Zdroj: Shutterstock.com/artem evdokimov, ViDI Studio
BitmarketsBitmarkets

Nemci utrácajú za potraviny najmenej. „V Nemecku sú priemerné príjmy vysoké, a navyše je konkurencia v maloobchode s potravinami veľmi silná, čo tlačí ceny nadol. Hoci ceny v poslednej dobe vzrástli kvôli vysokej inflácii, stále zostávajú relatívne nízke,” uviedol Filip Vojtech, odborník na maloobchod zo spoločnosti NIQ, pre agentúru DPA.

Na druhom konci tohto rebríčka sú Slováci, ktorí v obchodoch za jedlo nechávajú najviac. Dôvodom sú nielen vysoké ceny potravín, ale aj vysoká inflácia. Tá robí problémy posledných niekoľko rokov.

Boj s vysokými cenami potravín

Jednou z najväčších zmien v boji proti vysokým cenám v slovenských obchodoch bude pravdepodobne zavedenie webovej stránky poskytujúcej informácie o vývoji cien. Táto iniciatíva vyplýva z Koncepcie cenovej politiky na roky 2024 až 2027, ktorú ministerstvo financií predložilo na medzirezortné pripomienkovanie.

Vláda sa chce zamerať predovšetkým na monitorovanie a analýzu cenového vývoja, pričom prípadné úpravy sa budú vykonávať na základe získaných dát. Zásadné zmeny v cenovej politike štátu sa však zatiaľ neplánujú, píše portál O peniazoch.

Na aktívne ovplyvňovanie regulačnej funkcie trhu je žiaduce sústavné monitorovanie  a vyhodnocovanie činnosti jednotlivých regulačných orgánov s cieľom identifikovať procesy a faktory, ktorými možno eliminovať prípadné zlyhanie trhu.

Podľa ministerstva financií by mal byť následne vytvorený priestor na prijímanie rozumnej legislatívy a opatrení, ktoré znižujú riziko narušenia hospodárskej súťaže. Zároveň však ministerstvo upozorňuje, že v trhovej ekonomike sú „akékoľvek zásahy do tvorby cien veľmi nebezpečné a môžu mať negatívne dôsledky pre všetky účastníkov trhu.”

Koncepcia zahŕňa plán na spustenie webovej stránky, kde si spotrebitelia budú môcť porovnávať ceny základných potravín. Tento zámer spomínal minister financií Ladislav Kamenický už vo februári tohto roka. Inšpiráciu čerpali z maďarského systému, ktorý funguje u našich južných susedov. Dokonca sa zvažovalo, že Slovensko by mohlo tento systém od Maďarska odkúpiť.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Anycoin pc bannertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.