Slováci platia za potraviny najviac. Vláda prišla s revolučnou novinkou, ktorú ocenia

  • Dôvodom sú nielen vysoké ceny potravín, ale aj vysoká inflácia, ktorá robí problémy posledných niekoľko rokov.
  • Vláda sa chce zamerať predovšetkým na monitorovanie a analýzu cenového vývoja.
Ekonomika Slováci platia za potraviny najviac
Slováci platia za potraviny najviac. Zdroj: Shutterstock.com/artem evdokimov, ViDI Studio
Okazio PCBitmarkets

Kúpna sila v štátoch vo východnej a južnej Európe je čoraz rýchlejšia, čím sa pomaly, ale isto vyrovnáva západnej a severnej Európe. Aj napriek tomu však podľa portálu O peniazoch existujú značné rozdiely medzi regiónmi v týchto štátoch. Poukazuje na to analýza spoločnosti NIQ zaoberajúca sa prieskumom trhu.

V minulom roku mali najväčšiu kúpnu silu obyvatelia Luxemburska, pričom išlo o 40 931 eur. Rovnako tomu bolo aj rok pred tým. Naopak, najslabšie na tom je Ukrajina, kde kúpna sila dosiahla hodnotu iba 2 478 eur. Týmto číslom sa krajina dostala na úroveň 14 percent európskeho priemeru.

Najhoršie sú na tom Rumuni

Čo sa týka Európskej únie, v tomto prípade patrí posledné miesto Rumunsku s kúpnou silou vo výške 7 738 eur. Luxemburčania tak môžu minúť viac ako dvojnásobok priemeru krajín únie a ich kúpna sila je viac než päťnásobne vyššia ako v Rumunsku.

Aj napriek tomu, že štáty na Balkáne majú najnižšiu kúpnu silu v EÚ, vykazujú aj jej najväčší nárast. Okrem týchto krajín však bol nadpriemerný nárast kúpnej sily zaznamenaný aj v Maďarsku a Španielsku. V štúdii stojí, že nerovnosť v kúpnej sile v štátoch EÚ sa tak znížila o takmer 9 percent v porovnaní s rokmi pred pandémiou koronavírusu.

V minulom roku dosiahla priemerná kúpna sila na obyvateľa v EÚ hodnotu 19 786 eur, čo predstavuje nominálny nárast o 5,5 percenta v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Obyvatelia únie tak mali k dispozícii približne 8,9 bilióna eur na výdavky za potraviny, bývanie, služby, energie, dôchodkové investície, poistenie, dovolenky a dopravu.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Na Slovensku platíme veľa za jedlo

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.