Slováci nepoznajú krutú pravdu o cenách energií. Tvrdo zasiahne naše peňaženky

  • Slováci si vydýchli, keď vláda opäť zastropovala ceny plynu.
  • Rada pre rozpočtovú zodpovednosť upozorňuje na závažné riziká pre budúcnosť.
  • Umelo nízke ceny buď prehĺbia deficit rozpočtu, alebo ich zaplatí ďalšia konsolidácia.
Ekonomika Slováci doplatia na zastropovanie cien plynu
Slováci doplatia na zastropovanie cien plynu. Zdroj: shutterstock.com/F01 PHOTO/Sergey Neanderthalec
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Slováci si možno ani neuvedomujú, že za plyn a teplo platia výrazne menej, než by mali. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojej najnovšej prognóze upozorňuje, že súčasná vláda sa rozhodla umelo držať ceny energií na nízkej úrovni až do konca svojho volebného obdobia v roku 2027.

Táto politika síce prináša krátkodobú úľavu pre spotrebiteľov, ale má svoje skryté náklady a riziká.

Slováci doplatia na umelo nízke ceny energií

Podľa najnovšej analýzy RRZ bude štát v rokoch 2026 a 2027 musieť vynaložiť približne miliardu eur na udržanie nízkych cien plynu a tepla.

„V predvolebnom roku to bude približne 600 miliónov eur a vo volebnom roku ďalších 400 miliónov eur,” uvádza RRZ vo svojej správe z februára 2025.

Slovensko nemá peniaze na pomoc s cenami energií

Tieto peniaze budú musieť prísť buď na úkor zvýšenia deficitu štátneho rozpočtu, alebo z dodatočných konsolidačných opatrení. V konečnom dôsledku to znamená, že nízke ceny energií zaplatíme všetci – či už vyššími daňami, alebo rastúcim štátnym dlhom.

Čo by sa stalo bez dotácií?

Keby sa vláda rozhodla prestať dotovať ceny energií, domácnosti by to pocítili najmä v roku 2026. RRZ odhaduje, že spotreba domácností by v takom prípade rástla o tretinu pomalšie než pri dotovaných cenách. Inflácia by v roku 2026 dosiahla 5 percent, čo by malo vplyv aj na valorizáciu dôchodkov a platov vo verejnom sektore.

Odborníci však upozorňujú, že tieto negatívne dopady by boli len dočasné. Do roku 2029 by sa ekonomické straty minimalizovali a verejný dlh by bol dokonca o jedno percento HDP nižší než pri pokračovaní v dotáciách.

Prečo je to problém?

Umelé udržiavanie nízkych cien energií prináša viacero rizík
  • Vytvára dodatočný tlak na verejné financie v čase, keď je potrebná konsolidácia.
  • Odďaľuje nevyhnutné prispôsobenie sa trhovým cenám.
  • Môže viesť k zhoršeniu rizikových prirážok štátnych dlhopisov.
  • Komplikuje plnenie európskych fiškálnych pravidiel.
98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Čo nás čaká?

Podľa prognózy RRZ sa prechod na trhové ceny plynu odkladá až na obdobie po roku 2027. Dovtedy by mali regulované ceny plynu a tepla rásť len minimálne, približne o 2 percentá ročne, a to len pre nárast distribučných poplatkov.

Táto politika síce prináša krátkodobú stabilitu pre domácnosti, ale vytvára významné riziká pre budúcnosť. Čím dlhšie budeme odkladať nevyhnutné zreálnenie cien energií, tým bolestivejšie môže byť ich následné prispôsobenie trhovým podmienkam.

Freedum fighters PCBTC Bull mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.