Slováci neplatia faktúry. Stav je najhorší za posledných 5 rokov

  • Platobná morálka Slovákov sa zhoršuje.
  • Dáta ukázali, že v minulom roku zostalo 18 % faktúr neuhradených.
Novinky Slováci platia faktúry s oneskorením
Slováci platia faktúry s oneskorením. Zdroj: shutterstock.com/fizkes
Kvakomat PC bannerAnycoin mobil banner

Platobná morálka na Slovensku sa zhoršila, za minulý rok zostalo neuhradených 18 % faktúr. Vyplýva to z anonymizovaných dát online fakturačného systému iDoklad, ktorý porovnal údaje z predchádzajúcich piatich rokov. V stredu o tom informovala IT spoločnosť Seyfor.

„Dáta takisto poukazujú na výrazný rozdiel medzi českou a slovenskou platobnou morálkou. Na Slovensku sa vlani optikou všetkých faktúr evidovaných v iDoklade vyšplhal počet neuhradených faktúr až na 18 percent, čo je najvyššie číslo za posledných päť rokov,” uviedol riaditeľ divízie Small Business a člen predstavenstva spoločnosti Seyfor Tomáš Loukota. V Českej republike sa naopak platobná morálka zlepšila, vlani tam v českých štatistikách evidujú len osem percent neuhradených faktúr.

Podľa dát zo systému iDoklad bolo v roku 2019 na Slovensku uhradených 86 % podnikateľských faktúr, vlani sa ich počet znížil na 82 %. Oproti roku 2019 však klesol počet faktúr uhradených po splatnosti o päť percent.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slováci uhrádzajú faktúry viac ako dva týždne po splatnosti

Skrátila sa aj dĺžka omeškania platieb. V minulom roku platby meškali v priemere 17 dní, v roku 2019 to bolo priemerne až 40 dní. „Jediným prechodným obdobím, keď sa počet týchto dní zvýšil, bol prvý rok pandémie kovidu, keď podnikatelia meškali s úhradami po splatnosti priemerne 50 dní,” priblížila spoločnosť Seyfor.

Percento podnikateľov, ktorí uhrádzajú platby včas, sa pohybuje posledných päť rokov približne na rovnakej úrovni. Kým v roku 2019 ich bolo 51 %, vlani načas uhrádzalo faktúry 52 % podnikateľov.

U českých susedov sa naopak platobná morálka zlepšila. Vlani uhradili v termíne 63 % faktúr, čo predstavuje najvyšší podiel za posledných päť rokov. Po dátume splatnosti bolo vlani uhradených 29 % faktúr, v priemere sa platba omeškala o 13 dní. Neuhradených bolo v Českej republike v roku 2023 osem percent dokladov.

„Aj keď pandémia toto percento prechodne zvýšila, platobná morálka našich susedov je oveľa lepšia. Už v roku 2019 bolo českých sedem percent neuhradených faktúr dvakrát nižším údajom ako u nás na Slovensku, keď svoje finančné doklady nevyrovnalo až 14 % slovenských podnikateľov,” uviedla IT spoločnosť.

Prečítajte si aj: Sociálna poisťovňa začína vyplácať nový príspevok. Prilepší si táto skupina Slovákov

Okazio PCtxb