Slováci nemusia platiť novú drakonickú daň. Stačí, ak poznajú tento trik

  • Daň z finančných transakcií bude na Slovensku platiť od budúceho roka.
  • Vláda koncom septembra zvýšila jej sadzbu.
  • Odborník na dane radí podnikateľom, ako sa jej môžu úspešne vyhnúť.
Novinky Podnikatelia nemusia platiť vysokú daň z finančných transakcií
Podnikatelia nemusia platiť vysokú daň z finančných transakcií. Zdroj: shutterstock.com/Andrzej Rostek/Ground Picture

Podľa Jozefa Mihála návrh zákona, ktorý predložila vláda do Národnej rady Slovenskej republiky v závere septembra, ponúka riešenie, ako na novej dani z finančných transakcií ušetriť.

Neplaťte prevodom a nepoužívajte bankomaty

Odborník podnikateľom odporúča neplatiť prevodom z bankového účtu na iný účet. Daň z finančných transakcií bude v tomto prípade predstavovať 0,4 % zo sumy, ktorú prevádzajú.

Rovnako Mihál neodporúča ani výbery hotovosti z podnikateľského účtu. Za výbery z bankomatov by podniaktelia museli odvádzať daň z finančných transakcií vo výške 0,8 % zo sumy, ktorú v hotovosti vybrali.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Pri platbách kartou daň neplatíte

Ušetriť na „dani z prevodov” môžu podnikatelia tak, že budú platiť platobnou kartou. Podľa návrhu zákona sa za ne daň z finančných transakcií neplatí, a to bez ohľadu na výšku platby aj počet platieb, ktoré podnikateľ uhrádzal.

Jozef Mihál na Facebooku uvádza:

Má to fungovať tak, že za používanie platobnej karty zaplatíte jednorazovú paušálnu daň 2 eurá ročne – za jednu kartu, bez ohľadu na počet platieb a výšku platieb.

Expert novú daň zároveň kritizuje a informuje o tom, že doteraz takéto daňové zaťaženie poznali len obyvatelia dvoch krajín na svete. Ide o Maďarsko a Venezuelu. V budúcom roku sa k nim pridá aj Slovensko.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.