- Podvodníci útočia na Slovákov cez falošné dovolenky.
- Zlákajú ich atraktívnou ponukou a potom im vybielia účet.
- Falošné certifikáty: Na webových stránkach týchto podvodníkov sú často vyobrazené certifikáty, ktoré majú vzbudiť dojem bezpečnosti a dôveryhodnosti, no nie sú skutočné. Oficiálny zoznam poistených cestovných kancelárií vedie Slovenská obchodná inšpekcia na svojom webe www.soi.sk.
- Neexistujúce IČO: Firmy používajú falošné obchodné mená a IČO, ktoré nefigurujú v slovenských registroch. Spoločnosť, ktorá ponúka podozrivo lákavé zájazdy si treba preveriť v obchodnom registri.
- Prezentácia cez sociálne siete: Podvodníci často využívajú sociálne siete na propagáciu svojich ponúk, pričom komunikácia so záujemcami prebieha prostredníctvom súkromných správ alebo telefonátov. Napriek tomu, že s vami podvodník hovorí v slovenčine, nemali by ste strácať ostražitosť.
Pozor na zahraničný IBAN a nefunkčnú platobnú bránu
Podvodné zájazdy útočia na Slovákov predovšetkým zo zahraničia. Aj keď je stránka spoločnosti v slovenskom jazyku a je umiestnená na doméne .sk, pri platbe si môžu dovolenkári všimnúť zahraničný IBAN. V tomto bode musíte spozornieť.
Platby kartou, ktoré putujú do krajín mimo Európskej únie, je veľmi ťažké získať späť. Slovenské banky si s tým zväčša nedokážu poradiť a poškodení sa musia spoľahnúť na to, že peniaze vypátra polícia, no vo väčšine prípadov sa jej to nepodarí.
Druhé nebezpečenstvo, ktoré číha na Slovákov pri platbe za falošný zájazd, je platobná brána, ktorá nefunguje. Podvodníci stránku navrhnú tak, aby nefungovala zámerne. Nejde im o to, aby ste zaplatili za dovolenku, chcú získať vaše bankové údaje, aby vám mohli vybieliť kompletne celý účet.