- Na Slovensku dramaticky stúpa počet dôchodcov.
- Sociálna poisťovňa nedokáže z odvodov vyplácať Slovákom dávky.
- Budúcnosť vyzerá katastrofálne, keďže počet Slovákov v produktívnom veku klesá.
Sociálna poisťovňa už teraz nedokáže pokrývať výdavky na dôchodky a ďalšie dávky z príjmov, ktoré vyberá prostredníctvom sociálnych odvodov. V prvej polovici roka 2024 dosiahla stratu vo výške 1,34 miliardy eur. Inštitúciu musí dotovať štát, aby vôbec dokázala vyplácať dôchodky.
Demografia spôsobuje krízu dôchodkového systému
ISA uvádza:
Pomer počtu ľudí v aktívnom a neaktívnom veku dosiahol na Slovensku historicky najvyššiu hodnotu 2,6 v roku 2009 a odvtedy prudko klesá. V roku 2023 bol ešte stále takmer dvojnásobný, no suma príspevkov od aktívnych už nestačila na pokrytie výdavkov na deti a seniorov.
- Podpora vyššej pôrodnosti: Zvyšovanie pôrodnosti cez príspevky na deti, lepšiu rodičovskú dovolenku alebo dostupnejšie bývanie.
- Zvyšovanie veku odchodu do dôchodku: Tento krok je kontroverzný, no mnohé štáty EÚ už pristúpili k postupnému predĺženiu pracovného veku.
- Podpora migrácie: Prilákanie pracovnej sily z iných krajín môže pomôcť vyvážiť nedostatok domácich pracujúcich, no tento prístup môže narážať na kultúrne a politické prekážky.
Čo nás čaká?
Ak Slovensko neprijme výrazné systémové zmeny, súčasný dôchodkový systém sa stane neudržateľným.
Situácia vyžaduje aktívne kroky štátu, aby sme zabezpečili dôstojnú budúcnosť pre ďalšie generácie. V opačnom prípade sa stane to, že pracujúci, ktorí dnes platia odvody do Sociálnej poisťovne, nakoniec v dôchodkovom veku nedostanú od štátu penzie.