Slováci masovo vstupujú do druhého piliera. Boja sa dôchodkovej katastrofy

  • Slováci sa boja o svoj budúci dôchodok.
  • Starnutie populácie a nastavenie dôchodkového systému mnohým nedá spávať.
  • V druhom dôchodkovom pilieri pribudlo za posledné roky veľké množstvo sporiteľov.
Novinky Slováci sa hrnú do druhého piliera
Slováci sa hrnú do druhého piliera. Zdroj: shutterstock.com/fizkes
Okazio PCBest Wallet mobil

V posledných rokoch došlo na Slovensku k prudkému nárastu záujmu o sporenie v druhom pilieri dôchodkového systému. Dôvodom je rastúca obava o budúcnosť štátnych dôchodkov, ktoré sú čoraz menej udržateľné. Slováci hľadajú možnosti, ako si zabezpečiť príjem na penzii.

Odborníci varujú, že Slovensko môže v najbližších dekádach čeliť dôchodkovej kríze, ak štát nezavedie zásadné reformy. Pre mnohých Slovákov sa tak druhý pilier stáva určitou istotou na zabezpečenie dôstojného života v starobe.

Záujem o druhý pilier raketovo rastie

Podľa údajov zverejnených dôchodkovými správcovskými spoločnosťami (DSS) záujem o druhý pilier zaznamenal v posledných rokoch významný nárast.

Len v spoločnosti NN dôchodková správcovská spoločnosť prekročil počet sporiteľov hranicu 500-tisíc, čo predstavuje nárast o viac ako 60 % od začiatku roku 2020.

Tento trend možno pozorovať najmä u ľudí vo veku 30 až 49 rokov, ktorí si uvedomujú dôležitosť doplnkového sporenia pre svoju budúcnosť​. Informoval o tom portál Finsider.

Tretinu sporiteľov tvoria tridsiatnici

Zaujímavosťou je, že práve stredná generácia, a teda ľudia vo veku 30 až 39 rokov, tvorí takmer 30 % všetkých sporiteľov. Ide o skupinu, ktorá už má dostatok skúseností a predpokladá, že sa na štátny dôchodok nebude môcť plne spoliehať.

Títo Slováci využívajú druhý pilier ako spôsob, ako znížiť svoju závislosť od štátu a zabezpečiť si finančnú stabilitu na dôchodku​.

Slováci sa obávajú kolapsu štátneho dôchodkového systému

Štátny dôchodkový systém, známy ako prvý pilier, sa dostáva pod obrovský tlak. Starnutie populácie, nízka pôrodnosť a predlžujúca sa priemerná dĺžka života spôsobujú, že počet ľudí, ktorí poberajú dôchodky, rastie rýchlejšie ako počet tých, ktorí do systému prispievajú. Výsledkom je, že systém sa stáva finančne neudržateľným.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Anycoin pc bannertxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.