- Slováci sa boja o svoj budúci dôchodok.
- Starnutie populácie a nastavenie dôchodkového systému mnohým nedá spávať.
- V druhom dôchodkovom pilieri pribudlo za posledné roky veľké množstvo sporiteľov.
V posledných rokoch došlo na Slovensku k prudkému nárastu záujmu o sporenie v druhom pilieri dôchodkového systému. Dôvodom je rastúca obava o budúcnosť štátnych dôchodkov, ktoré sú čoraz menej udržateľné. Slováci hľadajú možnosti, ako si zabezpečiť príjem na penzii.
Odborníci varujú, že Slovensko môže v najbližších dekádach čeliť dôchodkovej kríze, ak štát nezavedie zásadné reformy. Pre mnohých Slovákov sa tak druhý pilier stáva určitou istotou na zabezpečenie dôstojného života v starobe.
Záujem o druhý pilier raketovo rastie
Podľa údajov zverejnených dôchodkovými správcovskými spoločnosťami (DSS) záujem o druhý pilier zaznamenal v posledných rokoch významný nárast.
Len v spoločnosti NN dôchodková správcovská spoločnosť prekročil počet sporiteľov hranicu 500-tisíc, čo predstavuje nárast o viac ako 60 % od začiatku roku 2020.
Tento trend možno pozorovať najmä u ľudí vo veku 30 až 49 rokov, ktorí si uvedomujú dôležitosť doplnkového sporenia pre svoju budúcnosť. Informoval o tom portál Finsider.
Zaujímavosťou je, že práve stredná generácia, a teda ľudia vo veku 30 až 39 rokov, tvorí takmer 30 % všetkých sporiteľov. Ide o skupinu, ktorá už má dostatok skúseností a predpokladá, že sa na štátny dôchodok nebude môcť plne spoliehať.
Títo Slováci využívajú druhý pilier ako spôsob, ako znížiť svoju závislosť od štátu a zabezpečiť si finančnú stabilitu na dôchodku.
Slováci sa obávajú kolapsu štátneho dôchodkového systému
Štátny dôchodkový systém, známy ako prvý pilier, sa dostáva pod obrovský tlak. Starnutie populácie, nízka pôrodnosť a predlžujúca sa priemerná dĺžka života spôsobujú, že počet ľudí, ktorí poberajú dôchodky, rastie rýchlejšie ako počet tých, ktorí do systému prispievajú. Výsledkom je, že systém sa stáva finančne neudržateľným.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.