- Slovenský dôchodkový systém je v kríze.
- Seniori už dnes dostávajú len polovicu svojej predchádzajúcej mzdy.
- Budúci penzisti zrejme dostanú už len tretinu.
Štát nebude mať na dôchodky dostatok peňazí
Situácia je vážna aj z pohľadu štátneho rozpočtu. Deficit Sociálnej poisťovne sa už dnes blíži k trom miliardám eur ročne. Poisťovňa jednoducho nevyberá dostatok peňazí na to, aby pokryla všetky dávky, ktoré vypláca.
Tento problém sa bude ďalej prehlbovať. Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Slovensko potrebuje zlepšiť bilanciu verejných financií o 6,5 percenta HDP, aby boli verejné financie do roku 2070 udržateľné. To je astronomická suma, ktorú žiadna iná krajina EÚ nepotrebuje.
Baláž varuje:
Aj keď Sociálna poisťovňa dôchodky vyplácať neprestane, tlak na jej rozpočet bude obrovský a miera náhrady môže v budúcnosti klesnúť až k 40 či dokonca až k 35 percentám.”
To znamená, že budúci dôchodcovia by z pôvodnej mzdy 1 000 eur mohli dostávať len 350-400 eur.
Znižovanie dôchodkov sa môže dotknúť predovšetkým budúcich nových dôchodcov, ktorí stoja pred výzvou zabezpečiť si vlastnú starobu inými spôsobmi.
Európska komisia v súčasnosti predpokladá, že ak sa nič nezmení, Slovensko smeruje k verejnému dlhu presahujúcemu 95 percent HDP. Už dnes potrebuje Slovensko na financovanie existujúceho dlhu a na nové pôžičky sumu vo výške do deväť percent HDP a do roku 2035 to stúpne až na 14 percent HDP.
Pre bežných Slovákov to znamená jediné – spoliehať sa len na štátny dôchodok nebude v budúcnosti možné. Odborníci odporúčajú diverzifikovať úspory prostredníctvom druhého a tretieho piliera, investícií do nehnuteľností alebo iných foriem sporenia.