Slováci kradnú v obchodoch vo veľkom. Supermarkety reagujú na kriminálny boom

  • Podľa maloobchodných reťazcov začali Slováci po novele Trestného zákona vo veľkom kradnúť.
  • Supermarkety musia na túto skutočnosť reagovať a prijímajú nové opatrenia.
Novinky Slováci kradnú v obchodoch
Slováci kradnú v obchodoch. Zdroj: shutterstock.com/Mike shots/Adrian Tusar/Stefan Sutka/Vlad Teodor
BitmarketsKvakomat mobil

Je pre nás dôležité, aby sa naši kolegovia a kolegyne cítili bezpečne a samozrejme aj naši zákazníci a zákazníčky, preto v našich prevádzkach aktualizujeme bezpečnostné opatrenia a spôsoby identifikácie nezaplateného alebo odcudzeného tovaru pomocou nových technológií.

Obrovský nárast počtu krádeži po zmene legislatívy zaznamenal športový reťazec EXIsport. Generálny riaditeľ reťazca Peter Vaľo pre RTVS povedal:

Kradnú to učiteľky, kradnú to ľudia, ktorí chodia v obleku, čo nikdy predtým nebolo. Keď ich zastavíte, chytíte ich pri krádeži, tak povedia, že lebo môžu. Nikdy sa to nestávalo.

Nárast počtu krádeží zatiaľ nie je potvrdený štatistikami

Nový zákon otvára dvere organizovaným skupinám zlodejov, ktorí sa živia rabovaním obchodov. Predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov Daniel Krakovský vysvetlil:

Novela Trestného zákona legitimizovala organizované skupiny, ktoré sa vyslovene zameriavajú na tento typ podnikania. Využívajú jednotlivcov na to, aby ukradli tovar, ktorý následne v tom reťazci speňažujú ďalej a týmto ľuďom dnes nehrozí prakticky žiadny postih.

Šéf rezortu spravodlivosti Boris Susko však tvrdí, že nárast počtu krádeži v obchodoch nemusí priamo súvisieť so zmenami v Trestnom zákone. Opiera sa o fakt, že zatiaľ neexistujú relevantné štatistiky, ktoré by to potvrdili.

Reťazce hovoria, že kriminalita v maloobchode rastie a prijímajú opatrenia na zmiernenie škôd, ktoré v slovenských obchodoch páchajú zlodeji. Zmiernenie trestov vytvorilo príležitosť, aby Slováci riskovali, keďže výška pokuty je miernejšia než hodnota ulúpeného tovaru.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Okazio PCWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.