- Podľa maloobchodných reťazcov začali Slováci po novele Trestného zákona vo veľkom kradnúť.
- Supermarkety musia na túto skutočnosť reagovať a prijímajú nové opatrenia.
Maloobchodné predajne na Slovensku v posledných týždňoch zápasia s enormným nárastom drobných krádeží. Obchodníci tvrdia, že doplácajú na zmenu trestného zákona, ktorá zaviedla do praxe minimálne tresty. Slováci preto začali vo veľkom kradnúť.
Reťazce hovoria o organizovaných skupinách zlodejov, aj o tom, že kradnúť začali aj ľudia v oblekoch. Obchody robia všetko preto, aby tovar pred zlodejmi ochránili. Musia prísne strážiť dokonca aj základné potraviny.
Tresty za krádež sú na Slovensku miernejšie
Reťazce zaznamenali výrazný nárast krádeží v slovenských obchodoch. Podľa nového zákona je krádež v obchode v hodnote tovaru do 700 eur len priestupkom.
Namiesto trestného stíhania zlodejovi hrozí len priestupkové konanie na okresnom úrade a maximálna výška peňažného trestu v hodnote 331 eur.
Lidl ochraňuje aj základné potraviny za dve eurá
Slovenské maloobchodné siete sa snažia krádežiam tovaru zo všetkých síl zabrániť. Nemecký gigant Lidl už zaviedol preventívne opatrenia, ktoré by mali zlodejov odlákať. V supermarketoch sa objavili vedľa cenoviek nové výstražné nápisy.
Krádež sa neoplatí. Naše výrobky sú elektronický chránené proti krádežiam. Každá krádež so sebou nesie následky.
Reťazec takýmito nápismi odrádza zlodejov nielen od drahšieho tovaru, ale nachádzajú sa aj vedľa základných potravín, medzi ktoré patrí napríklad obyčajné maslo.
Reťazce bojujú proti zlodejom, kradnú aj učiteľky
Billa pre portál Sme potvrdila, že po novele Trestného zákona eviduje nárast krádeží najmä drahšieho tovaru.
Tesco zavádza bezpečnostné opatrenia na identifikáciu ukradnutého tovaru, pričom využije nové technológie, ako potvrdila pre portál Pravda hovorkyňa reťazca Mária Zerzanová.