Slováci dostávajú nižšie dôchodky. Štát ich nenápadne pripravil o peniaze

  • Dôchodky slovenských penzistov sú nižšie, než by mali byť.
  • Za poklesom stojí nenápadná úprava vo výpočte.
  • Štát tak ročne ušetrí milióny eur na úkor seniorov.
Ekonomika Dôchodky Slovákov rastú menej ako v minulosti
Dôchodky Slovákov rastú menej ako v minulosti. Zdroj: shutterstock.com/Warxar/Photo Veterok
Coinfactory PC banertxb

Dôchodky slovenských seniorov sú nižšie, než by mohli byť. Môže za to nenápadná zmena v ich výpočte, ktorú zaviedla predchádzajúca vláda v rámci dôchodkovej reformy. Táto úprava síce pomáha zlepšiť udržateľnosť celého dôchodkového systému, ale zároveň spôsobuje, že noví penzisti dostávajú menej peňazí. Na tému upozornil portál Finsider.

Dôchodky sa vypočítavajú inak

Kľúčovou zmenou je spôsob výpočtu aktuálnej dôchodkovej hodnoty (ADH), ktorá tvorí jednu z troch základných veličín pri stanovení výšky novej penzie. Minulá vláda zaviedla pravidlo, podľa ktorého ADH rastie pomalšie než v minulosti.

Kým pred reformou sa hodnota ADH zvyšovala každoročne o rovnaké percento ako priemerná mzda (podľa údajov z tretieho štvrťroka predchádzajúceho roka), po novom sa z tohto rastu berie len 95 percent. Zmena platí už približne tri roky.

Dôchodok a jeho výpočet

Dôchodok a jeho výpočet. Zdroj: shutterstock.com/fizkes

Čo to znamená v praxi? Hoci dôchodky stále rastú, nezvyšujú sa tak výrazne, ako keby sa dôchodková hodnota nekrátila o spomínaných 5 percent. Táto úprava bola presadená s cieľom zlepšiť dlhodobú stabilitu dôchodkového systému.

V januári 2025 vzrástla dôchodková hodnota na 18,7434 eura. Ak by však v posledných troch rokoch rástla o plných 100 percent tak ako priemerné platy, dosiahla by v súčasnosti úroveň 18,9477 eura.

Konkrétny príklad

Pre lepšie pochopenie uveďme príklad: Človek, ktorý odpracoval 40 rokov a počas celej kariéry zarábal priemernú mzdu, dostane v roku 2025 mesačný dôchodok približne 765,60 eura. Ak by nedošlo k spomaleniu rastu ADH, jeho penzia by dosiahla 774 eur mesačne, čo je o 8,40 eura viac.

Prečo štát pristúpil k zmene výpočtu dôchodkov?

Dôchodkový systém na Slovensku čelí vážnym výzvam. Na jednej strane máme málo detí, ktoré by v budúcnosti prispievali do systému, na druhej strane populácia starne a pribúda dôchodcov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.