Slováci, dostali ste sa do dlhov? Takto sa ich jednoducho môžete zbaviť

Biznis a podnikanie Ako vyhlásiť bankrot
Ako vyhlásiť bankrot. Zdroj: shutterstock.com/Prostock-studio/andriano.cz
Okazio PCBitmarkets

Osobný bankrot je ľudový názov pre osobný konkurz alebo oddlženie. Zákonnú úpravu nájdeme v Zákone č. 7/2005 o konkurze a reštrukturalizácii, v par. 166 a nasl. (ďalej len „ZoKR”). Na Slovensku nie je inštitút oddlženia natoľko známy ako v zahraničí a pritom môže rovnako slovenskému občanovi veľmi pomôcť dostať sa z neľahkej životnej situácie. Pomocou osobného bankrotu sa teda každá fyzická osoba a fyzická osoba podnikateľ (živnostník) môže zbaviť dlhov, ktoré má voči svojmu veriteľovi či veriteľom v rámci Slovenskej republiky aj Európskej únie.

Aký je teda konkrétny postup?

Inštitút oddlženia prostredníctvom vyhlásenia osobného bankrotu slúži na zbavenie sa dlhov fyzickej osoby alebo fyzickej osoby podnikateľa. Zákon konkrétne hovorí: „Každý platobne neschopný dlžník, ktorý je fyzickou osobou, je oprávnený domáhať sa oddlženia konkurzom alebo splátkovým kalendárom, podľa tejto časti zákona a to bez ohľadu na to, či má záväzky z podnikateľskej činnosti.”

Zákonné ustanovenia par. 166 a nasl. písm. teda neupravuje oddlženie firiem.

Na to, aby ste ako fyzická osoba boli „spôsobilí” oddlženia, musíte spĺňať určité, zákonom stanovené podmienky. To sú:

  • musíte byť fyzická osoba, pričom nie je dôležité či ste, alebo nie ste podnikateľom a či váš majetok pochádza z podnikateľskej činnosti alebo nie
  • musí ísť o platobne neschopnú osobou, t.j., osobu, ktorá nie je schopná minimálne 180 dní po lehote splatnosti splniť svoj záväzok, pričom stačí, aby to bol jeden záväzok
  • musíte vedieť preukázať, že je voči vám vedené exekučné konanie, daňové konanie, výkon dražby, prípadne konanie vedené sociálnou poisťovňu a pod.
  • musíte prejavovať zámer o vyriešenie svojich dlhov v rámci svojich schopností a možností, a to tak že poskytuje správcovi, či veriteľom súčinnosť, že sa snažíte zabezpečiť si iný zdroj príjmov, napr. snahou sa zamestnať,
  • nesmiete byť vo výkone trestu odňatia slobody

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Dva spôsoby akými môže dôjsť k vášmu oddlženiu

V praxi môžete použiť dva rôzne spôsoby na to, aby ste boli zbavení dlhov.

Prvým viete podať návrh na vyhlásenie konkurzu, pričom ak ste mali ako dlžník nejaký majetok, v konkurze sa speňaží tak, aby boli uspokojené pohľadávky veriteľov. Ak bol súdom vyhlásený konkurz na váš majetok, ostatné súdy zastavujú svoje konania, ktoré sa tohto dlhu týkajú, napr. exekučné konanie. Pokiaľ máte bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, zaniká vyhlásením konkurzu taktiež.

Druhým spôsobom je splátkový kalendár, prostredníctvom ktorého sa vám nastavia splátky v určitej sume a s určitou lehotou splatnosti. Tie potom plníte, za predpokladu, že máte pravidelný príjem a dlhy neprevyšujú váš majetok z ktorého sa bude pohľadávka uspokojovať. Rovnako sa podáva návrh na súd, na určenie splátkového kalendára. Výrazný je tu rozdiel od vyhlásenia konkurzu a to ten, že práve prebiehajúce súdne, či exekučné konania pokračujú.

Osobný bankrot môže vyhlásiť každý

Osobný bankrot môže vyhlásiť každý. Zdroj: shutterstock.com/Thomas Andre Fure

Čo môže a naopak nemôže byť predmetom oddlženia?

ZoKR jasne definuje pohľadávky ktoré môžu byť osobným bankrotom uspokojené, a to:

„a) pohľadávka, ktorá vznikla pred kalendárnym mesiacom, v ktorom bol vyhlásený konkurz alebo poskytnutá ochrana pred veriteľmi (ďalej len „rozhodujúci deň”), 

b) budúca pohľadávka ručiteľa, spoludlžníka alebo inej osoby, ktorej vznikne pohľadávka voči dlžníkovi, ak bude za neho plniť záväzok, ktorý vznikol pred rozhodujúcim dňom, 

c) pohľadávka, ktorá vznikne v súvislosti s vypovedaním zmluvy alebo odstúpením od zmluvy (§ 167d), ak ide o zmluvu uzatvorenú pred vyhlásením konkurzu”

Osobný bankrot sa nemôže vzťahovať na vymáhanie uloženého peňažného trestu v trestnom konaní, pohľadávku vzniknutú zo zodpovednosti za škodu spôsobenú na zdraví spôsobenú úmyselným konaním. Tiež pohľadávky vyplývajúce z neplnenia si výživného, pohľadávky z pracovnoprávnych sporov, ako aj pohľadávky, ktoré sú zabezpečené formou zálohy.

Web Centra právnej pomoci

Web Centra právnej pomoci. Zdroj: www.centrumpravnejpomoci.sk

Na koho sa máte obrátiť?

Keby ste sa teda, ako dlžník, rozhodli sa svojich dlhov zbaviť vyhlásením konkurzu na svoj majetok alebo prostredníctvom splátkového kalendára, budete sa musieť obrátiť na Centrum právnej pomoci. Je jediným oprávneným orgánom na zastupovanie dlžníka až do času súdneho ustanovenia správcu.

Kontaktovať Centrum môžete telefonicky alebo osobne, podľa miesta vášho trvalého bydliska. Centrum následne môže vybrať advokáta, ktorý bude poverený vás zastupovať v konaní pred súdom.

Centrum bude od Vás požadovať predloženie nasledovných dokladov:

1. zoznam majetku vyššej hodnoty, ktorý ste v posledných troch rokoch vlastnili

2. životopis s opisom vašej situácie v akej sa momentálne nachádzate, prípadne aj ako ste sa do nej dostali

3. vyhlásenie o vašej platobnej neschopnosti

4. zoznam vašich spriaznených osôb (príbuzní, manžel, manželka, osoby žijúce s vami v jednej domácnosti)

5. dokument, ktorý preukáže, že je v súvislosti s vašim majetkom vedené exekučné, resp. iné vykonávacie konanie. Tento doklad nesmie byť starší ako 30 dní a môžete požiadať o jeho vydanie napr. na centrálnom registri exekúcií cre.sk.

Centrum je oprávnené, po splnení určitých náležitostí, poskytnúť vám pôžičku vo výške 500,- Eur, ktorá vám poslúži na úhradu nákladov správcu.

Po predložení všetkých potrebných dokumentov, súd v lehote 15 dní rozhodne o vašom oddlžení, prípadne o určení splátkového kalendára. Týmto rozhodnutím vám ako dlžníkovi prislúcha ochrana pred vašimi veriteľmi. Súd v ňom priamo uvedie, že sa týmto rozhodnutím dlžník zbavuje všetkých dlhov, ktoré mal voči svojim veriteľom. De facto a de jure ním dochádza k vášmu oddlženiu.

Zmena v roku 2023

Celý proces oddlženia je výrazne zjednodušený. Hlavne tým, že sa vypustila skúšobnú doba v trvaní troch rokov, ktorú bolo za platnosti predchádzajúcej právnej úpravy potrebné dodržať na to, aby mohol byť dlžník oddlžený. Predtým platil dlžník správcovi 70 % svojho príjmu. Za súčasnej právnej úpravy už nemusí, ale má možnosť zobrať si pôžičku od centra právnej pomoci, ktorá mu má poslúžiť na to, aby vyplatil správcu.

Mohlo by vás zaujímať: Chceš zarobiť na burze? Tento návod ti ukáže, ako si zostaviť ziskové portfólio

Best Wallet PCOkazio mobil