Slováci cestujú na vianočné nákupy do zahraničia. V tejto krajine ušetríte aj štvrtinu

Ekonomika V tejto krajine nakúpite vianočné potraviny o 23 % lacnejšie
V tejto krajine nakúpite vianočné potraviny o 23 % lacnejšie. Zdroj: Shutterstock.com/Prostock-studio, Pixel-Shot
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Nie všetky vianočné nákupy v zahraničí sa oplatia. Uvádza to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Portál tvnoviny.sk informuje na základe správy agentúry TASR o tom, že do zahraničia sa Slovákom oplatí vycestovať predovšetkým kvôli potravinám. 

„Vzhľadom na dodatočné náklady na dopravu dáva nákupná turistika zmysel najmä v geograficky blízkych krajinách,” hovorí Koršňák a dodáva, že v okolitých krajinách sa oplatí nakupovať najmä potraviny.

Výnimkou je Rakúsko, kde sú ceny potravín o niečo vyššie. Za vyššiu cenu sa tu predáva predovšetkým mäso, pečivo a ryby. Ostatné potraviny sú tu však lacnejšie ako na Slovensku. Najväčší rozdiel je bádateľný v prípade mlieka a vajec.

Kým sa nákup mlieka a vajec v Rakúsku oplatí, o Maďarsku sa to povedať nedá. Ich cena je tu totiž o niečo vyššia ako u nás.

Výhodnejšie však Slováci nakúpia v Poľsku, kde sú potraviny vďaka nižšej DPH lacnejšie až takmer o štvrtinu.

Čo sa týka nealkoholických nápojov, tie sa najviac oplatí nakupovať v Poľsku, kde sú nižšie aj o 16 %. Nižšie ceny nealkoholických nápojov majú aj v Maďarsku. Ide o rozdiel takmer 7 %.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Darčeky zo zahraničia

V prípade, že uvažujete nad nákupom darčekov v zahraničí, nemáme pre vás najlepšie správy. Analytik poukazuje na to, že klasické tovary, ako oblečenie, obuv, spotrebná elektronika či domáce spotrebiče, sú v blízkych krajinách drahšie. Rozdiely sú výraznejšie.

Lacnejšie oblečenie môžete nakúpiť v Poľsku a v Maďarsku. V Maďarsku majú aj lacnejšiu obuv.

Odevy, obuv, elektronika a domáce spotrebiče sú drahšie v susednom Česku. V Rakúsku sa Slováci s vyššími cenami stretnú v prípade obuvi a domácich spotrebičov. Tie sú drahšie aj u našich južných susedov.

Korsňák upozornil na to, že v porovnaní s minuloročnou sezónou Slováci v Maďarsku a Poľsku za nákup zaplatia viac. Ide o rozdiel vo výške 7 % až 8 %. Dôvodom je silnejší forint a zlote ako na konci roka 2022.

„V priemere sú ceny tovarov v krajinách EÚ o 8 % vyššie ako na Slovensku, ceny potravín (vrátane nealkoholických nápojov) sú už ale, naopak, na Slovensku o 5 % vyššie ako v priemere v krajinách EÚ. Vyššie ceny potravín ako na Slovensku nájdeme len v 12 krajinách EÚ, s výnimkou Estónska výlučne z regiónu západnej Európy,” ozrejmuje Korsňák.

Najlacnejšími potravinami sa môže hrdiť Turecko a Macedónsko. Čo sa týka krajín Európskej únie, ide o Rumunsko, kde sú ceny potravín nižšie v porovnaní so Slovenskom o 32 %, no tiež aj Poľsko, kde rozdiel dosahuje 23 %.

Mohlo by vás zaujímať: Slováci sa rozlúčia s jedným typom diaľničnej známky. Aké budú ceny ostatných?

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.