- Slovensko zaznamenalo extrémny nárast kybernetických útokov.
- Podvodníci sa snažia Slovákov oklamať pomocou umelej inteligencie.
- Spoliehajú sa na to, že aspoň časť ľudí naletí.
Ďalšie nebezpečné hrozby
Ondrej Kubovič z ESETu upozorňuje, že situácia sa môže ešte zhoršiť:
Ide o pomerne prepracovanú podvodnú schému, ktorú útočníci realizujú na viacerých úrovniach. Aj keď pre skúsenejších používateľov ide o očividný podvod, spoliehajú sa na to, že naletí aspoň malá časť zraniteľnej populácie. Osoby rozprávajúce na deepfake videách majú neprirodzené pohyby pier, čo však obete môžu prehliadnuť na menších obrazovkách.
Navyše predpokladáme, že tento podvod bude vďaka zlepšujúcej sa umelej inteligencii čoraz dôveryhodnejší. Najlepšou prevenciou preto zostáva chrániť sa bezpečnostným softvérom a používať kritické myslenie pri vyhodnocovaní online informácií.
- Phishing – tvorí pätinu všetkých hrozieb. Ide o podvodné emaily, ktoré sa zákerne snažia získať citlivé údaje používateľov.
- DOC/Fraud trojan – vydieranie používateľov falošnými tvrdeniami o ich kompromitujúcich nahrávkach.
- JS/Agent trojan – nebezpečný kód na bežných webových stránkach, ktorý môže napadnúť zariadenie bez akejkoľvek akcie používateľa.
Pre ochranu pred týmito hrozbami odborníci odporúčajú zvýšenú opatrnosť pri klikaní na reklamy na sociálnych sieťach, overovanie pravosti videí známych osobností a používanie spoľahlivého bezpečnostného softvéru.
V prípade pochybností je najlepšie neklikať na podozrivé odkazy a nevypĺňať svoje osobné údaje na neoverených stránkach.