Slováci budú platiť novú daň. Ceny niektorých produktov stúpnu o 100 %

  • Nová daň zo sladených nápojov zdvihne ceny niektorých produktov o 100 %.
  • Potravinári varujú, že ohrozí ekonomiku, lebo Slováci zutekajú za nákupmi do zahraničia.
Ekonomika Nová daň zo sladených nápojov predraží produkty
Nová daň zo sladených nápojov predraží produkty. Zdroj: shutterstock.com/Elnur
BitmarketsBitmarkets

Plánované zavedenie dane zo sladených nápojov môže zvýšiť ceny niektorých nápojov aj o viac ako 100 %. Uviedla to Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS). Štát takto podľa nej môže vybrať od obyvateľov aj viac ako 100 miliónov eur.

Poznamenala, že nová daň z dielne Ministerstva financií (MF) SR sa má dotknúť rovnako všetkých sladkých nápojov, bez ohľadu na množstvo cukru, ktoré obsahujú, dokonca aj tých s nulovým obsahom kalórií. Podľa dostupných informácií štát plánuje zdaniť každý liter sladeného nápoja minimálne 20-timi centami. Pri sirupoch, ktoré sa štandardne riedia v pomere jedna k ôsmim, bude daň ešte násobne vyššia.

Nová daň zdvojnásobí ceny sirupov

Konečná cena pre spotrebiteľa sa tak po započítaní novej dane na nápoj, vyššej DPH a obchodnej marže môže v niektorých prípadoch zvýšiť aj o viac ako 100 %. Bežný sirup, ktorý sa dnes predáva za približne dve eurá, by budúci rok mohol stáť aj 4,40 eura. To pre niektoré kategórie nápojov a ich výrobcov môže byť podľa nej likvidačné.

Zavádzanie daní na vybrané kategórie potravín a nápojov zásadným spôsobom zasahuje práve nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ktoré na dani zaplatia najvyššiu časť svojich príjmov, podporuje nákupy v zahraničí, a tým ohrozuje stabilitu slovenských podnikov.

V prípade zavedenia takejto dane sa dá očakávať výrazné zvýšenie cien nápojov, čo podporuje pokračovanie cenovej inflácie potravín. Vzhľadom na priemerné ceny nealkoholických nápojov v SR, ktoré sú nad priemerom v okolitých krajinách, sa dá očakávať výrazný nárast cezhraničných nákupov, čo spôsobí aj pokles odbytu iných potravín a pokles príjmov potravinárov aj lokálnych predajcov v daných oblastiach.

Poznamenala, že MF SR v predbežnej informácii k návrhu zákona deklaruje, že zavedenie dane na sladené nápoje bude motivovať spotrebiteľov k zdravšiemu životu, čo údajne potvrdzuje prax v zahraničí. PKS však upozorňuje na skúsenosti zo zahraničia, kde sa zavedenie takejto dane ukázalo ako neefektívne pri boji s obezitou a navyše ohrozilo ekonomiku cezhraničnými nákupmi.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

V zahraničí sa daň zo sladených nápojov neosvedčila

V Mexiku, kde bola táto daň s cieľom znížiť mieru obezity zavedená, podľa údajov OECD miera obezity dokonca stúpla. Nórsko daň zo sladených nápojov v roku 2021 zrušilo z dôvodu neefektívnosti a rozšírenia cezhraničného nakupovania vo Švédsku, obdobne ako Dánsko. Izrael začiatkom roka 2023 zrušil daň zo sladených nápojov, pretože predstavovala politicky motivovanú ekonomickú záťaž, ktorá mala negatívny vplyv najmä na znevýhodnené a nízkopríjmové skupiny spoločnosti.

PKS apeluje na zavádzanie skutočne systémových opatrení. Jedine relevantné informácie o vývoji obezity, spotrebe potravín a nápojov, spotrebe cukru na Slovensku a ich vzájomnej súvislosti by mali byť kľúčovým zdrojom a podkladom na spoločnú diskusiu vlády a priemyslu ohľadom prípadného zavedenia dodatočných daní.

Prečítajte si aj: Slováci minú tento rok na sviatky viac. Za čo si najviac priplatíte?

txbtxb