Šliapnete na plyn, keď na semafore zasvieti oranžové svetlo? Zrejme netušíte, aká vám hrozí pokuta

  • Mnohí slovenskí vodiči nerešpektujú semafory.
  • Často sa stáva, že pri rozsvietení oranžového svetla dupnú na plyn.
  • Za tento priestupok však hrozí pokuta v stovkách eur.
Novinky Semafory mnohí vodiči nerešpektujú
Semafory mnohí vodiči nerešpektujú. Zdroj: shutterstock.com/Ako photography/Alexandr Musuc
BitmarketsBitmarkets

Semafory stretávame na cestách dennodenne. Sú našimi veľkými pomocníkmi, keďže vďaka nim môžeme plynule prechádzať zložitými križovatkami. Vodiči si však častokrát neuvedomujú, že oranžové svetlo na semafore neznamená, že môžu v jazde pokračovať, kým ešte nesvieti červená. Pokuta za jazdu na oranžovú pritom môže dosiahnuť stovky eur. Na tému upozornil portál Info.

Semafory treba rešpektovať

Vodičský preukaz je dnes takmer nevyhnutnou súčasťou života každého človeka. No vlastníctvo vodičského oprávnenia automaticky neznamená dokonalú znalosť všetkých dopravných predpisov.

Väčšina vodičov vníma oranžové svetlo ako akúsi výzvu na rýchly prejazd križovatkou. V momente, keď sa na semafore objaví oranžová farba, mnohí vodiči automaticky šliapnu na plyn, aby stihli prejsť skôr, než sa rozsvieti červená. Táto reflexná reakcia však môže byť mimoriadne nebezpečná a zároveň aj finančne nákladná.

Kedy zastaviť a kedy prejsť?

Pri stretnutí s oranžovým svetlom existujú v podstate dva základné scenáre:

  1. Ak idete po ceste a máte dostatočný priestor a čas bezpečne zastaviť, ste povinní tak aj urobiť.
  2. Ak by ste náhlym zastavením ohrozili seba alebo ostatných účastníkov cestnej premávky, môžete križovatkou prejsť.

Čo presne hovorí zákon?

Podľa vyhlášky 9/2009 Z. z. o cestnej premávke je pre vodiča záväzná povinnosť zastaviť pred križovatkou pri rozsvietení žltého svetla. Zákon však pamätá aj na situácie, keď by náhle zastavenie mohlo spôsobiť nebezpečenstvo.

Presné legislatívne znenie znie:

Signál s plným žltým svetlom znamená pre vodiča povinnosť zastaviť vozidlo pred priečnou súvislou čiarou. Ak je však vozidlo pri rozsvietení tohto signálu už tak blízko, že by vodič nemohol bezpečne zastaviť, smie pokračovať v jazde.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Vodiči si koledujú o mastnú pokutu

Za nerešpektovanie dopravných predpisov môžete dostať pokutu až do výšky 300 eur. Takáto sankcia nie je zanedbateľná a určite stojí za zamyslenie, či riskovať niekoľko sekúnd úspory času.

Zvyknete prechádzať križovatkou na oranžovú?

Oranžové svetlo nie je pozvánkou na hazardovanie s vlastným životom ani životom ostatných účastníkov premávky. Je to jasný signál na zvýšenú opatrnosť a prípravu na zastavenie.

Pamätajte, že dodržiavanie dopravných predpisov nie je len otázkou zákonnej povinnosti, ale predovšetkým ochrany vás, vašich spolujazdcov a ostatných účastníkov cestnej premávky.

Okazio PCtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.