Slávny výrobca borovičky končí. Prídu Slováci o svoj národný poklad?

  • Prešovská Prelika po 120 rokoch končí výrobu alkoholu a horčíc.
  • Značky prevezmú firmy Old Herold z Trenčína a Tomata z Kolárova.
  • Firma sa prepadla do straty 329-tisíc eur a tržby klesli o tretinu.
Ekonomika Slávny výrobca borovičky končí
Slávny výrobca borovičky končí. Zdroj: shutterstock.com/smrcoun, Studio Romantic
Coinfactory PC banerKvakomat mobil

Tradícia liehovarníctva v Prešove po 120 rokoch zaniká. Spoločnosť Prelika, výrobca populárnych nápojov ako borovička Horec, Spišiacka borovička a CARBON vodka, ukončuje svoju činnosť.

Firma, ktorá okrem alkoholu vyrábala aj horčicu a ocot, predala svoje značky dvom konkurentom zo západného Slovenska.

Výroba sa presúva do iných regiónov

Podľa Denníka E liehoviny z Prešova budú odteraz vyrábať v Trenčíne, v spoločnosti Old Herold, jednej z najväčších slovenských likérok. Výrobu prešovských horčíc prevezme firma Tomata z Kolárova, známy producent horčíc, kečupov a pretlakov.

„Výroba liehovín prešovskej firmy sa presúva do Trenčína, do jednej z najväčších tuzemských likérok Old Herold. Prešovské horčice sa zasa budú vyrábať v juhoslovenskom Kolárove v závode iného producenta horčíc a rajčinových kečupov a pretlakov Tomata,” informoval Denník E.

Finančné problémy viedli k zániku

Prelika dlhodobo zápasila s ekonomickými problémami. Firma sa od roku 2020 prepadla do straty, ktorá v roku 2023 dosiahla 329-tisíc eur. Napriek zníženiu straty v roku 2024 o viac ako polovicu, spoločnosť nedokázala situáciu zvrátiť.

Ekonomické ťažkosti sa odrazili aj na počte zamestnancov. Počet pracovníkov klesol z vyše 70 pred dvoma rokmi na 40 v minulom roku. Vedenie sa pokúšalo firmu zachrániť ozdravným procesom a hľadaním investorov.

„Spoločnosť Prelika, a. s., Prešov nekončí. V rámci zefektívňovania činnosti spoločnosti dochádza len k znižovaniu počtu zamestnancov,” tvrdil ešte v auguste minulého roka riaditeľ Martin Lipták pre Korzár. Tieto opatrenia však nakoniec nestačili.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.