Skupinu Slovákov čaká nepríjemné prekvapenie. Z pultov trafík úplne zmizne tento výrobok

  • Zmena sa dotkne všetkých ochutených náplní obsahujúcich tabak.
  • Európska únia pokračuje v boji proti fajčeniu a tentokrát sa zameriava na populárne ochutené náplne do zariadení na zahrievaný tabak.
  • Pripravovaná zmena predstavuje ďalší významný krok v európskej protifajčiarskej politike.
Novinky Skupinu Slovákov čaká nepríjemné prekvapenie
Skupinu Slovákov čaká nepríjemné prekvapenie. Zdroj: Shutterstock.com/Guillem de Balanzo, Volodymyr TVERDOKHLIB
BitmarketsOkazio mobil

Fajčiari sa musia pripraviť na významnú zmenu, ktorá vstúpi do platnosti už na začiatku roka 2025.

Európska únia pokračuje v boji proti fajčeniu a tentokrát sa zameriava na populárne ochutené náplne do zariadení na zahrievaný tabak. Medzi najznámejšie patria IQOS od spoločnosti Philip Morris a GLO od British American Tobacco. Uvádza to web e-vaper.sk.

Ambiciózne plány

Cieľom nového zákona je znížiť atraktivitu tabakových výrobkov, najmä pre mladých ľudí, a dosiahnuť ambiciózny cieľ EÚ – znížiť počet fajčiarov na 5 % populácie do roku 2040,” vysvetľuje hlavný zámer pripravovanej legislatívy.

Zmena sa dotkne všetkých ochutených náplní obsahujúcich tabak. To znamená, že obľúbené príchute ako mentol, ovocie či iné aromatické varianty značiek HEETS, TEREA či NEO sa stanú minulosťou. Od 1. januára 2025 budú dostupné len náplne bez prídavných príchutí.

Tento krok nadväzuje na predchádzajúce protifajčiarske opatrenia, medzi ktoré patrili odpudzujúce obrázky na cigaretových krabičkách či zákaz predaja ochutených klasických cigariet vrátane populárnych „pukačiek.

Zaujímavosťou je, že nová legislatíva sa netýka elektronických cigariet. Dôvodom je absencia tabaku v ich zložení – obsahujú len nikotín a príchuťové zložky. To znamená, že používatelia e-cigariet si budú môcť naďalej užívať svoje obľúbené príchute.

Výrobcovia zahrievaného tabaku už hľadajú alternatívne riešenia. Napríklad spoločnosť British American Tobacco už ponúka beztabakové náplne VEO pre svoje zariadenie GLO, ktoré fungujú na podobnom princípe ako elektronické cigarety.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ako zmena ovplyvní fajčiarov?

Odborníci sa však zamýšľajú nad skutočným dopadom nového zákona. „Existuje niekoľko možných scenárov – môžeme očakávať buď pokles počtu fajčiarov, presun k neochuteným variantom, alebo prechod na elektronické cigarety, ktorých sa zákaz netýka,” hodnotia situáciu.

Elektronické cigarety pritom podliehajú vlastným reguláciám v rámci TPD smernice. Tá stanovuje maximálny objem náplní na 10 ml pre samostatné liquidy a 2 ml pre integrované náplne v jednorazových e-cigaretách.

To vysvetľuje, prečo sa u nás predávajú jednorazové e-cigarety s maximálne 600 potiahnutiami, zatiaľ čo v USA alebo Číne sú bežné zariadenia s kapacitou až 5 000 potiahnutí.

Pripravovaná zmena tak predstavuje ďalší významný krok v európskej protifajčiarskej politike. Pre slovenských používateľov zahrievaného tabaku to znamená, že majú ešte chvíľu na prípravu na život bez ochutených náplní. Či tento krok skutočne prispeje k zníženiu počtu fajčiarov, ukáže až čas.

Zmeny sa už riešia aj v prípade ochutených e-cigariet

Poslanci koaličnej strany Smer-SD predložili do Národnej rady SR návrh novely zákona, ktorý by mohol zakázať predaj ochutených nikotínových výrobkov a jednorazových elektronických cigariet. Hlavným cieľom je znížiť atraktívnosť týchto produktov pre mladistvých. Na začiatku novembra o tom informoval portál Teraz.sk.

Cieľom predloženej regulácie je minimalizovať dostupnosť žiadaných foriem elektronických cigariet medzi maloletými,” uvádzajú poslanci s odvolaním sa na výsledky kontrol Slovenskej obchodnej inšpekcie, ktoré potvrdzujú jednoduchú dostupnosť týchto výrobkov pre mladistvých.

Z navrhovaného zákazu by mala byť vyňatá mentolová, mätová a tabaková príchuť. Predkladatelia vysvetľujú:

Chápeme, že niektoré príchute, ktoré nie sú vyhľadávané mladistvými, majú význam pre dospelých spotrebiteľov týchto výrobkov, pre ktorých môžu byť prostriedkom na ceste prestať fajčiť.

Návrh zahŕňa aj zákaz jednorazových elektronických cigariet pre ich popularitu medzi mladou generáciou a negatívny dopad na životné prostredie. Poslanci tiež navrhujú obmedzenia týkajúce sa dizajnu obalov: „Na obaloch by sa nemohli uvádzať prvky, ktoré by ich atraktivitu pre mladistvých zvyšovali.

Novela by mala zakázať aj poskytovanie ekonomických výhod pri predaji tabakových výrobkov určených na fajčenie. Predajcovia by nemohli ponúkať odmeny nesúvisiace s používaním produktov, a to vrátane alkoholických nápojov.

V prípade porušenia týchto pravidiel by mohla Slovenská obchodná inšpekcia udeľovať sankcie až do výšky 50 000 eur.

txbFlockers mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.