- Väčšina poisťovní účtuje obyvateľom hlavného mesta za PZP sumy nad 200 eur ročne.
- Poisťovne pri výpočte poistného zohľadňujú štatistiky nehodovosti v jednotlivých regiónoch.
- Okrem adresy trvalého pobytu majú na výšku poistného vplyv aj ďalšie faktory.
Poisťovací sektor na Slovensku zaznamenáva výrazné oživenie a postupne sa vracia k úrovniam spred pandémie covid-19. V súčasnosti poisťovne spravujú takmer 10,7 milióna poistných zmlúv, čím sa približujú k číslam z roku 2019. Informoval o tom portál Finreport.
Uplynulý rok 2023 možno hodnotiť ako mimoriadne úspešný, keďže došlo k významnému nárastu predpísaného poistného. V oblasti životného poistenia sa zaznamenal nárast o 2,4 %, zatiaľ čo v neživotnom poistení bol nárast ešte výraznejší, a to až 9,7 %. Prvý polrok pritom naznačuje ešte dynamickejší rast.
V rámci neživotného poistenia sa najviac darilo havarijnému poisteniu, ktoré vzrástlo o 13,3 %. Významný nárast zaznamenalo aj poistenie majetku s nárastom 10,4 %. Pozitívny trend pokračoval aj v zdravotnom neživotnom poistení (+7,2 %) a povinnom zmluvnom poistení (+6,5 % po odpočítaní 8-percentného odvodu).
Zástupca Slovenskej kancelárie poisťovateľov Todor Todorov však upozornil na pretrvávajúce problémy v oblasti PZP. Napriek tomu, že počet poistených vozidiel vzrástol z 3,1 milióna v roku 2019 na súčasných 3,3 milióna, približne 9 % vozidiel zostáva nepoistených.
Toto číslo výrazne prevyšuje 5-percentnú hranicu požadovanú Európskou úniou, čo predstavuje významný problém pre slovenský poistný trh.