- Domácnosti s predimenzovanými ističmi zaplatia od júla 2025 za elektrinu viac.
- Distribučné spoločnosti poskytujú odborné poradenstvo pri optimalizácii hodnoty ističa.
- Nižšia hodnota ističa znamená nižšie poplatky za distribúciu elektriny.
Čas na zmeny sa kráti
Domácnosti by si tak mali do júla tohto roku zvážiť, či potrebujú aktuálnu hodnotu hlavného ističa alebo nie. Ak nie, aby si jeho hodnotu znížili, čím sa uvoľní kapacita v sústave pre iných odberateľov. Ak však niekto potrebuje vyššiu hodnotu hlavného ističa, tak je podľa energetikov spravodlivé, aby zaň platil viac.
„Ešte pre upresnenie, táto zmena neprinesie našej spoločnosti žiadne dodatočné výnosy,” zdôraznil Gejdoš.
Platba za hlavný istič je nastavená tak, že v prípade odberateľov, ktorí ho majú nastavený štandardne pre tento typ sadzby, bude dopad zanedbateľný. Stredoslovenskí energetici evidujú asi 6 800 odberných miest, ktorých výška hlavného ističa je vyššia ako je štandard.
Je to však menej ako 1 % všetkých odberných miest spomedzi domácností pripojených do distribučnej sústavy SSD, a ktoré boli krížovo dotované ostatnými odberateľmi.
Istič sa tak oplatí vymeniť odberateľovi, ktorý aktuálnu hodnotu hlavného ističa nedokáže v maximálne možnej miere využiť.
Toto však my nedokážeme posúdiť. Je to na samotnom odberateľovi, aby zvážil, aké zariadenia využíva alebo plánuje využívať. Už teraz je možné nabíjať elektromobily aj pri ističoch 3×25 A, takže určite nie je potrebné mať hlavný istič 3×50 A pre nabíjanie elektromobilu.
Hodnota ističa je uvedená na samotnom hlavnom ističi. Ten je majetkom odberateľa a je opatrený plombou SSD. V spolupráci s kvalifikovaným elektrikárom alebo revíznym technikom môže odberateľ posúdiť aká hodnota ističa je, vzhľadom na jeho súčasné a budúce odbery, potrebná a či ju môže znížiť.
Pomôže aj webová kalkulačka
„Výšku úspory v platbe za prístup od 01.07.2025 pri znížení hodnoty hlavného ističa si vie každý odberateľ prepočítať aj na našej webovej kalkulačke,” podotkol Gejdoš.
Pomocnú ruku podávajú všetky tri distribučné spoločnosti. Už raz domácnosti totiž pred „ističovou aférou” stáli. Vtedy ju na poslednú chvíľu ukončil roztrhaním faktúr premiér Robert Fico. Bolo to v januári 2017. ÚRSO pod politickým tlakom vrátil fixné a variabilné poplatky za elektrinu a plyn na úroveň roku 2016.
Ističová aféra nakoniec „zlomila krk” aj vtedajšiemu predsedovi ÚRSO Jozefovi Holejnčíkovi. Ten následne po „trhaní faktúr” vraj z vlastnej vôle zo svojej funkcie odstúpil. Po zhruba šiestich rokoch sa Jozef Holjenčík do funkcie šéfa regulačného úradu vrátil. Hneď po štvrtom nástupe Roberta Fica do kresla premiéra.
Možno aj preto nechce poučený staronový šéf regulačného úradu nechať nič na náhodu a ÚRSO pod jeho terajším vedením odštartovalo ofenzívnu informačnú kampaň k predimenzovaným ističom.