Skupina Slovákov čoskoro zaplatí za elektrinu viac. Takto sa vyhnete vyšším účtom

  • Domácnosti s predimenzovanými ističmi zaplatia od júla 2025 za elektrinu viac.
  • Distribučné spoločnosti poskytujú odborné poradenstvo pri optimalizácii hodnoty ističa.
  • Nižšia hodnota ističa znamená nižšie poplatky za distribúciu elektriny.
Ekonomika Skupina Slovákov čoskoro zaplatí za elektrinu viac
Skupina Slovákov čoskoro zaplatí za elektrinu viac. Zdroj: shutterstock.com/Dollar Mom, Krakenimages.com
Coinfactory PC banerOkazio mobil

Niektoré domácnosti môžu od júla tohto roku zaplatiť za elektrinu viac. Stačí, ak si neurobia poriadok vo svojich ističoch. Ako znova upozorňuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), od 1. júla tohto roka bude platiť nová optimalizácia ističov.

Ak má teda domácnosť predimenzovaný istič a nepožiada distribučnú spoločnosť o jeho výmenu, môže jej prísť faktúra za elektrinu s vyššou sumou.

Čo urobiť, aby ste ušetrili?

ÚRSO už minulý rok nariadil distribučným spoločnostiam, aby dôsledne informovali odberateľov o potrebe úpravy predimenzovaných ističov a poskytovali im odbornú pomoc. „Ako regulačný úrad odporúčame odberateľom, aby dali na rady distribučných spoločností a upravili si hodnotu ističa podľa reálnych potrieb. Distribučné spoločnosti im poskytnú potrebné informácie a odborné poradenstvo. Čas je do konca júna,” informoval predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.

 

Regulačný úrad podľa neho dohliadne na to, aby prípadné nové cenníky distribučných spoločností priniesli spotrebiteľom skôr úsporu, pretože platí, že čím je hodnota ističa nižšia, tým je nižšia aj platba.

ÚRSO zdôrazňuje, že od 01. júla nepôjde o nový poplatok za istič, ale o upravený model doteraz platného výpočtu fixnej zložky ceny elektriny, ktorý odráža reálnu rezervovanú kapacitu v sieti. Nový spôsob výpočtu zohľadňuje aj ampérovú hodnotu ističa, aby boli náklady na distribúciu elektriny rozdelené spravodlivo.

„Cieľom je zabezpečiť spravodlivý systém, v ktorom každý odberateľ platí primerane a reálne podľa kapacity, ktorú skutočne využíva,” podotkol Holjenčík.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Prečo dochádza k zmenám?

K zmenám pri ističoch prichádza najmä preto, aby sa uvoľnila nevyužívaná kapacita vedení. Znížia sa tak náklady na budovanie nových elektrických vedení. Nižšia hodnota ističa znamená aj nižšie poplatky za distribúciu elektriny. Nová optimalizácia predimenzovaných ističov sa týka všetkých troch distribučných spoločností (ZSD, SSD, VSD).

Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš, od júla tohto roku pre domácnosti v sadzbe D5, D6, D7 a D8 sa zavádzajú platby za prístup do sústavy podľa ampérickej hodnoty hlavného ističa. Distribučka tak chce zaviesť spravodlivejší prístup pri účtovaní týchto poplatkov.

Naším cieľom je, aby sme dosiahli uvoľnenie kapacity v distribučnej sústave. Keď je kapacity nedostatok, treba ju zabezpečiť novými investičnými akciami do vedení alebo transformovní, čo si vyžaduje nielen nemalé prostriedky, ale aj množstvo času. Optimalizácia ističov tak môže pomôcť napríklad k okamžitej možnosti pripojiť niekoľko nových rodinných domov. V opačnom prípade by museli tieto domy čakať na rozvoj siete, čo môže trvať aj niekoľko rokov. Naša spoločnosť vie tento čas a prostriedky využiť napríklad na rýchlejšie vyriešenie poruchového vedenia a podobne.

Cieľom distribučky je implementovať princíp väčšej adresnosti poplatkov, teda aby odberateľ platil za kapacitu, ktorú na svojom odbernom mieste reálne využíva a potrebuje.

„Pre lepšie pochopenie. Predstavte si odberateľa A, ktorý má hlavný istič s hodnotou 3×25 A a odberateľ B má 3×50 A. Odberateľ B blokuje v distribučnej sústave vyšší výkon ako odberateľ A. Je logické, že odberateľ B by mal platiť viac. V súčasnosti je však systém nastavený tak, že hoci majú obaja inú hodnotu hlavného ističa a tým pádom iné nároky od distribučnej sústavy, platia rovnako, čo považujeme za diskriminačné,” uviedol Gejdoš.

Analogicky to možno prirovnať k požičovni áut. Ak si domácnosť požičia malé auto, tak pri požičaní nákladného auta nebude platiť rovnako, ale viac. „A to je aj zmysel zavedenia poplatku za istič pri spomínaných sadzbách,” podotkol Gejdoš.

Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannerCoinfactory mobil baner