Skontrolujte si peňaženky. Na Slovensku pribúdajú falošné bankovky a mince

  • Falošné bankovky sa množia v peňaženkách Slovákov alarmujúcim tempom.
  • Národná banka Slovenska potvrdila, že falzifikáty rapídne pribúdajú.
  • Najčastejšie ide o dvadsať a päťdesiateurové bankovky.
Ekonomika Bankovky vo vašej peňaženke môžu byť falošné
Bankovky vo vašej peňaženke môžu byť falošné. Zdroj: ChatGPT
Coinfactory PC banertxb

Čo majú Slováci robiť, ak narazia na falzifikát

Ak máte podozrenie, že ste sa stali držiteľom falošnej bankovky alebo mince, neodporúča sa pokúšať sa jej „zbaviť” použitím pri platbe. Takéto konanie je trestné. Namiesto toho by ste mali podozrivé platidlo odovzdať polícii alebo banke, kde vám vystavia potvrdenie o jeho prijatí.

Európska centrálna banka radí:

Ak sa vám do rúk dostala podozrivá bankovka, o ktorej si aj po kontrole hmatom, pohľadom a naklonením myslíte, že je falošná, pravdepodobne ide o falzifikát a takúto bankovku by ste nemali prijať.

Ak máte podozrenie, že už ste falošnú bankovku prijali, mali by ste bezodkladne informovať políciu alebo príslušné vnútroštátne orgány.

Stretli ste sa už s falošnými bankovami?

Najlepšou prevenciou je venovanie dostatočnej pozornosti peniazom pri ich prijímaní. V obchodoch s vyšším rizikom výskytu falzifikátov (nočné podniky, trhy, stánky s rýchlym občerstvením) je vhodné byť obzvlášť ostražitý.

Podrobnejšie informácie o ochranných prvkoch eurových bankoviek a mincí, ako aj názorné ukážky možno nájsť na internetových stránkach Európskej centrálnej banky www.ecb.int alebo Národnej banky Slovenska.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.