Skončil sa už pokles cien kryptomien? Takto to zístíme

  • Pri každej korekcii je dôležité sledovať graf Bitcoinu.
  • Zavčas vieme určiť trvanie či koniec korekcie.
  • Princípom nie je nájsť úplné dno, ale pravidelne počas pádu dokupovať.
Analýzy Ako určiť koniec korekcie kryptomien
Ako určiť koniec korekcie kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/Arsenii Palivoda/Natanael Ginting
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Každý obchodník s kryptomenami by najradšej trafil úplné dno trhu. Z dlhodobého hľadiska je to však nereálne – takmer žiadny obchodník nedokáže odhadnúť všetky korekcie. Napriek tomu vieme využiť pokles cien v pravidelných intervaloch. Nemusíte tak trafiť úplné dno, stačí sa zviesť na poklese cien.

Určenie fázy trhu

V prvom rade musíte identifikovať fázu trhu. Z dlhodobého hľadiska sa opakuje navýšenie dopytu, korekcia a akumulácia. Po akumulačnom roku 2023 sme vstúpili do fázy navýšenia dopytu, resp. do bullrunu. Poklesy cien v bullrune sa správajú inak ako počas dlhodobej korekcie.

Následne, a to bez ohľadu na to, aké kryptomeny držíte, by ste mali sledovať vývoj ceny Bitcoinu, ktorý je pomyselným indexom celého trhu. Vôbec pritom nezáleží na tom, akú štruktúru vaša kryptomena formuje – cena reaguje podľa toho, ako sa pohne Bitcoin.

Teraz je načase povedať si, ako pristupovať ku korekcii počas bullrunu.

Ako pristupujete ku korekcii kryptomien?

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ako zistiť, či korekcia bude pokračovať

Bitcoin nedávno formoval dve úplne odlišné korekcie. Poďme sa preto pozrieť na to, ako včas identifikovať, či cena v poklese pokračovať bude alebo nebude. Pri analýze budeme používať nástroj s názvom Fibonacci retracement. Ten určuje hĺbku pohybu vo vzťahu k predošlému opačnému pohybu. Kompletný návod na tento nástroj nájdete tu.

V prvej korekcii typu V-shape recovery sme spozorovali, že cena po páde bleskovo stúpla o 50 % a následne otestovala 38,2 % poklesu ako support. Napokon cena stúpla na 78,6 % (z hodnoty predošlého prepadu) a opäť otestovala 61,8 % ako support. Ak teda po prvej korekčnej vlne vidíme rýchle zotavenie a následne vytvorenie lokálneho minima vysoko nad tým predošlým, ide o signál, že nakupujúci tento pád okamžite vykúpili.

Korekcie Bitcoinu

Korekcie Bitcoinu. Zdroj: TradingView

Avšak počas druhej korekcie bola situácia značne odlišná. Cena po prvej korekčnej vlne vytvorila spätný pohyb na úrovni 50 %, no spätne už neotestovala 38,2 % (ako v predošlom prípade). Tu nastal bod zlomu, pri ktorom už sme vedeli, že korekcia pokračovať bude. Znamená to, že nakupujúci korekciu nevykúpili dostatočne. Cene sa podarilo prekonať korekčnú štruktúru oveľa neskôr.

Neexistuje ideálny návod na identifikáciu trvania korekcií, no takýmto jednoduchým spôsobom vieme určiť, či máme s nákupmi ešte počkať alebo nie. Nesnažíme sa však určiť absolútne dno; to je takmer nereálne. Cieľom je počas korekcie pravidelne dokupovať. A ak viete, že korekcia bude trvať dlhšie, s nákupom radšej počkajte, a teda nenakupujte hneď pri prvom prepade.

Mohlo by ťa zaujímať: Koľko bude stáť jeden Bitcoin v roku 2025?

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.