Škodlivý softvér vás môže obrať o peniaze. Schovaný je za nevinnú aplikáciu

  • Majitelia smartfónov s operačným systémom Android by si mali dávať pozor.
  • Škodlivý softvér sa teraz zameriava na bankové aplikácie.
  • Je pritom šikovne ukrytý v aplikáciách na čítanie PDF dokumentov.
Off topic Na smartfóny s Androidom útočí škodlivý kód
Na smartfóny s Androidom útočí škodlivý kód. Zdroj: shutterstock.com/Gorodenkoff/panuwat phimpha
Freedum fighters PCBitmarkets

Naše smartfóny sú opäť v ohrození. Nový škodlivý softvér pod názvom Anatsa sa tentokrát zameriava priamo na bankové aplikácie. O téme informoval portál oPeniazoch.

Škodlivý kód sa zameriava na operačný systém Android, takže majitelia iPhonov si môžu tentokrát vydýchnuť. Nejde však o úplnú novinku, pretože napríklad spoločnosť ESET naň upozorňuje už niekoľko mesiacov.

Hekeri idú na to opäť veľmi šikovne, pretože škodlivý kód ukrývajú do štandardne sa tváriacej aplikácie na čítanie PDF dokumentov. Ak si danú aplikáciu používateľ nainštaluje, je následne vyzvaný na stiahnutie doplnku aplikácie, ktorá obsahuje škodlivý kód Anatsa.

Problémom pri odhaľovaní týchto škodlivých aktivít je aj to, že hekeri majú tendenciu veľmi rýchlo meniť stratégie a zneužívané aplikácie. Ich hlavným záujmom je stále finančný zisk. Prípady napadnutia bankových aplikácií sa objavili v Nemecku, vo Veľkej Británii a v USA.

Škodlivý kód útočí na bankové aplikácie

Škodlivý kód útočí na bankové aplikácie. Zdroj: shutterstock.com/Thapana_Studio

Nejde však len o bankové aplikácie, očakávať by sme opäť mali aj prípady škodlivého kódu, ktorý má užívateľov špehovať a kradnúť iný druh informácií. Napríklad v susednej Českej republike špecialisti z ESETu opäť detekovali adware, teda programy s nevyžiadanými reklamami.

Operačný systém Android je kvôli svojej otvorenosti o niečo viac náchylnejší na hekerské útoky pomocou aplikácií ako napríklad iOS používaný spoločnosťou Apple v iPhonoch. Preto treba dbať na zvýšenú obozretnosť pri sťahovaní aplikácií a ich doplnkov.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Kybernetických útokov pribúda

Pre Slovensko a Európsku úniu bude jednou z najdôležitejších udalostí implementácia smernice NIS2, ktorej zavedenie pomôže zvýšiť odolnosť nášho kybernetického priestoru voči aktuálnym bezpečnostným hrozbám.

K celoeurópskemu úsiliu prispeje aj legislatívny proces k tzv. kybernetickej solidarite. Jej cieľom bude posilnenie spolupráce členských krajín EÚ a zvýšenie ich odolnosti a schopnosť reagovať na závažné bezpečnostné hrozby.

Úrad napriek technologickému rozvoju neočakáva prudkú zmenu nárastu už existujúcich hrozieb, ale skôr pokračovanie dlhodobých trendov. Patrí sem napríklad šírenie škodlivých kódov, útoky sociálneho inžinierstva, útoky smerujúce na zneprístupnenie služieb a zneužívanie zraniteľností.

Miernu zmenu bude podľa NBÚ možné očakávať v spôsoboch, akými útoky prebiehajú, a to v ich väčšej komplexnosti a sofistikovanosti vďaka využitiu moderných nástrojov. Pretrvávajúcim problémom bude podľa prognózy aj nedostatok kvalifikovaných a skúsených odborníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti na trhu práce.

Stali ste sa už obeťou kybernetického útoku?

Prečítajte si aj: Národný bezpečnostný úrad vyzýva Slovákov k ostražitosti. Tento typ podvodov aktuálne prekvitá

Memex PC bannerMind of Pepe mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.