- Ázijské trhoviska zaplavujú svet lacným tovarom.
- Európsky predajcovia im nedokážu konkurovať cenami.
- Problém potrebuje rýchle a razantné riešenie.
Podľa dostupných odhadov Česko prichádza pre neplatenie zákonných poplatkov e-shopmi a trhoviskami z tretích krajín o viac ako miliardu korún ročne na nevybraných poplatkoch za odpady a recykláciu a o 6,7 miliardy Kč (267,04 milióna eur) na nevybraných clách pre zámerne podhodnotenú cenu balíčkov z týchto krajín.
Balíčky v hodnote do 150 eur sa totiž nespoplatňujú, čo využívajú práve čínske weby a zásielky rozdeľujú do viacerých balíčkov.
Celkový obrat elektronického obchodu v Česku v roku 2023 predstavoval 185 miliárd Kč. Asociácia pre elektronickú komerciu odhaduje obrat online trhovísk na 30 miliárd Kč, z toho Temu predstavoval zhruba 10 miliárd a Shein asi 8 miliárd korún.
Cenám čínskych predajcov sa nedá konkurovať
Kľúčovým nástrojom pre čínskych obchodníkov sú extrémne nízke ceny, ktoré sa dostávajú až pod hranicu nákladov. Vytláčajú tak konkurenciu, ktorá nedokáže zraziť ceny tak hlboko.
Len čo zmiznú ostatní hráči, môžu čínske platformy nenápadne zdražiť, pretože kupujúcim nezostáva žiadna iná voľba.
Aplikácie ako Temu či Shein získavajú pritom široké spektrum užívateľských údajov a v dôsledku čínskych zákonov sú povinné ich zdieľať s tamojšími úradmi. To sa netýka iba bežných dát, ale aj podrobnejších informácií o správaní spotrebiteľa mimo danú aplikáciu. Samotná aplikácia Temu je podľa expertov nebezpečná a veľmi riziková.
Podľa Prouzy by sa mala Česká obchodná inšpekcia viac zapojiť do debaty a mala by túto tému viac komunikovať, výrobky testovať a pred rizikami varovať.