- Environmentálny dopad používania pyrotechniky je ďalekosiahly.
- Okrem toho však ovplyvňuje aj zvieratá a ľudí.
- Používanie pyrotechniky na konkrétnych miestach sa nevypláca.
Blížiaci sa koniec roka tradične sprevádza burácanie petárd a svetelná show na nočnej oblohe. Správa Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) však upozorňuje návštevníkov, že pyrotechnika a jej používanie v národných parkoch nie sú len nezodpovedné, ale aj protizákonné.
„Chceme apelovať na všetkých návštevníkov, aby rešpektovali pravidlá ochrany prírody. Za odpálenie ohňostroja na území národného parku môže byť udelená pokuta až do výšky 3 300 eur,” upozorňujú ochranári prostredníctvom sociálnych sietí. Pre právnické osoby sú sankcie ešte prísnejšie – pokuta môže presiahnuť 9 900 eur, uvádza portál Refresher News.
Pyrotechnika predstavuje vážne riziko nielen pre prírodu, ale aj pre ľudí. Ochranári pripomínajú, že každoročne evidujú prípady vážnych zranení a popálenín spôsobených nesprávnou manipuláciou so zábavnou pyrotechnikou. „Hlasné výbuchy môžu mať negatívny vplyv najmä na malé deti a seniorov, ktorí sú citlivejší na náhly a intenzívny hluk,” vysvetľujú.
Environmentálny dopad používania pyrotechniky je pritom ďalekosiahly. Do ovzdušia sa uvoľňuje nebezpečná zmes tuhých častíc a toxických chemikálií. Medzi najškodlivejšie patria oxidy síry a dusíka, ale aj ťažké kovy, ktoré zostávajú v prostredí dlhodobo.
„Tieto látky nekontaminujú len ovzdušie, ale postupne sa dostávajú do pôdy a vodných zdrojov,” varujú odborníci.
Osobitnou kapitolou je vplyv pyrotechniky na živočíchy. Domáce zvieratá reagujú na hluk panicky, často utekajú a môžu sa stratiť alebo zraniť.
„Ešte horšia je situácia u voľne žijúcich zvierat, ktoré v strachu utekajú naslepo. V tme narážajú do prekážok, padajú zo skál a v mnohých prípadoch končia s vážnymi alebo smrteľnými zraneniami,” vysvetľujú ochranári.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.