Siahne vláda na svätú dávku? 13. dôchodok by mal prejsť drastickými zmenami

  • Vláda zvažuje tri varianty úpravy 13. dôchodku s úsporou až 415 miliónov eur.
  • Najprísnejší variant by dal plnú sumu len dôchodcom s penziou okolo 400 eur.
  • Výsluhoví dôchodcovia by podľa všetkých návrhov o 13. dôchodok úplne prišli.
Ekonomika 13. dôchodok by mal prejsť drastickými zmenami
13. dôchodok by mal prejsť drastickými zmenami. Zdroj: shutterstock.com/Matej Kastelic, pikselstock
Coinfactory PC banerBitmarkets

13. dôchodok v súčasnej podobe by sa čoskoro mohol stať pre skupinu seniorov minulosťou. Vláda chystá tretí konsolidačný balíček a medzi navrhovanými opatreniami figuruje aj zavedenie adresnejšieho systému vyplácania tejto dávky.

Existenciu takýchto plánov odhalil Igor Matovič, keď na sociálnej sieti zverejnil dokumenty naznačujúce, že Ficov kabinet hľadá spôsoby, ako na tejto dávke ušetriť.

Vláda zvažuje tri možnosti úpravy 13. dôchodku

Ako uvádza portál Peniaze.sk, rezort financií údajne rozpracoval tri alternatívy úpravy 13. dôchodku. Dnes dostávajú všetci starobní dôchodcovia rovnakú sumu, ktorá zodpovedá priemernému dôchodku za predchádzajúci rok – v roku 2025 by mali dostať 667,30 eur.

Prvý návrh by mal priniesť úsporu 133 miliónov eur. Plnú sumu by dostali len dôchodcovia s penziou do výšky 667 eur, čiže do úrovne priemerného dôchodku. Ostatným by štát túto dávku krátil, no minimálna suma by neklesla pod 300 eur.

Najradikálnejší variant, ktorý by ušetril až 415 miliónov eur, počíta s tým, že celý 13. dôchodok by dostali iba seniori s príjmom približne 400 eur mesačne. Od tejto hranice by suma postupne klesala, pričom dôchodcovia s penziou nad 1 100 eur by dostali len 50 eur.

Tretia, miernejšia alternatíva navrhuje pomalšie znižovanie sumy. Krátenie by začalo od výšky priemerného dôchodku a končilo by pri dôchodkoch okolo 2 400 eur, pričom aj títo seniori by dostali aspoň 50 eur.

Všetky varianty zároveň rátajú s tým, že výsluhoví dôchodcovia by 13. dôchodok už nedostali, čím by sa systém vrátil do stavu pred zavedením zákona o 13. dôchodku.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Štátna kasa potrebuje odľahčenie

Experti aj odborári sa zhodujú na tom, že trinásty dôchodok v dnešnej forme výrazne zaťažuje štátny rozpočet. Tento rok naň štát vynaloží viac ako 900 miliónov eur, zatiaľ čo Sociálna poisťovňa zápasí s dlhom takmer tri miliardy eur.

Radovan Ďurana z INESS upozorňuje, že návrat k adresnejšiemu systému, podobnému bývalému vianočnému príspevku, by štátu ušetril približne 500 miliónov eur. „Táto suma mnohonásobne prevyšuje daňové príjmy napríklad z celej dane z cukru alebo z plánovaného zvyšovania progresivity daní z príjmov fyzických osôb,” vysvetlil Ďurana.

Ešte razantnejší postoj zaujala šéfka odborárov Monika Uhlerová, ktorá hovorí priamo o zrušení tejto dávky.

„Hoci trináste dôchodky zvyšujú príjem seniorov, predstavujú len jednoduché plošné riešenie bez dlhodobej udržateľnosti,” uviedla pre Aktuality. Podľa jej slov potrebujeme systém, ktorý seniorom zabezpečí dôstojný život aj bez dodatočných dávok.

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.