Sezóna meme kryptomien začala. Dokážu vyniesť slušný zisk?

Analýzy Sezóna meme kryptomien začala
Sezóna meme kryptomien začala. Zdroj: shutterstock.com/Maurice NORBERT/Reda.G
Okazio PCBitmarkets

Pri získavaní popularity sa spoliehajú na internetovú kultúru a humbuk sociálnych sietí. Meme coiny zaznamenali posledné týždne obrovské oživenie. Tak ako sa kryptopriemysel neustále vyvíja, rastie záujem aj o meme coiny – digitálne aktíva, ktoré nemajú často žiadnu základnú hodnotu a ľudia ich aj napriek tomu nakupujú. Má vôbec nejaký význam takáto investícia?

Dogecoin medzi prvými

Meme coiny môžeme vysledovať približne desať rokov späť, keď na scénu prichádzal ešte neznámy dogecoin. Vytvorili ho ako vtip dvaja softvéroví inžinieri a medzi investormi obľubujúci meme zaznamenal obrovské množstvo fanúšikov. Aj napriek nedostatku reálnej užitočnosti dogecoin prudko vzrástol a v roku 2021 dosiahol najvyššiu trhovú kapitalizáciu vo výške 88,8 miliardy dolárov. Jeho úspech a podpora prominentnými osobnosťami ako Elon Musk, vydláždili cestu pre ďalšie mince, ako napríklad shiba inu a baby doge. Určite si mnohí všimli, že pri akomkoľvek príspevku Elona Muska, kde len v menšej miere pozdvihuje dogecoin, zdvihne svoju hodnotu o niekoľko % aj napriek tomu, že sa trh mnohokrát nachádza v korekcii.

Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0! Práve prebieha akcia -25%! PS: aktuálne riešime aj veľa meme coinov 😉

Dogetti pripravený na raketový rast

Zvyšujúca sa prevaha meme coinov zo strany dogecoin (DOGE) a shiba inu (SHIB), spolu s ďalšími mnohými úspešnými prípadmi, zvýšila legitímnosť meme coinov ako možnosti pre investorov, keďže založenie týchto alternatívnych kryptomien vydláždilo cestu tým ďalším. Jednou z takýchto mincí je aj dogetti (DETI), ktorý je v súčasnosti vo fáze predpredaja, ktorý sa má ukončiť približne 20. júna a ponúka sľubnú návratnosť investícií pre tých, ktorí sa doň zapojili ešte pred jeho spustením.

Rozkošný mafiánsky pes Don Eloni Dogetti je pes s vášňou pre budovanie zjednotenej komunity, rodiny Dogetti, ktorá sa snaží urobiť svet lepším miestom pre zvieratá aj ľudí. Predajnosť tohto konceptu sa spája s premyslenými obchodnými praktikami, ako je prerozdelenie 2 % z každej transakcie medzi všetkých držiteľov tokenov DETI a 2 % vyčlenených na likviditu, aby sa zabezpečila stabilita projektu. Potenciálny úspech tohto meme coinu je preto zrejmý a možnosť zisku je neobmedzená. 

Don eloni dogetti

Don eloni dogetti Zdroj: https://twitter.com/_Dogetti_/status/1656210214209695745

Aktuálne známy PEPE coin

Jedným z prvých meme coinov, ktorý si v posledných týždňoch získal pozornosť nadšencov, je PEPE, kryptomena zarábajúca na meme ”Pepe the frog”. Vytvoril ju Matt Furie vo svojej karikatúre v roku 2005, pričom sa táto humanoidná žaba stala mainstreamovým memom v polovici roku 2010, kedy ju aj speváčky ako Katty Perry či Nicki Minaj používali vo svojich tweetoch. V roku 2021 zakladateľ BarnBridge Tyler Ward spustil kolekciu Pepecoin NFT s nízkym rozlíšením, ktorá na aukčnej platforme OpenSea zarobila viac ako 60 miliónov dolárov. V súčasnosti došlo k veľkej popularite tohto meme coinu tak, že sa v médiách objavili správy o prvých investoroch PEPE, ktorí investíciu tisíc dolárov premenili na milióny. Práve tieto informácie podnietili ďalších ľudí, aby sa napokon pridali k šialenstvu.

Spustený bol 14. apríla a svoj maximálny trhový limit skoro 1,9 miliardy dolárov získal len o niekoľko týždňov neskôr. Dnes je v rebríčku podľa Coingecko na 57. mieste a jeho cena zo svojho maxima klesla o približne 57% . Zdá sa však, že primárnym dôvodom extrémnej korekcie je vyberanie ziskov, pričom sa tento memecoin stal najrýchlejšie rastúcim tokenom ERC-20 v histórii kryptotrhu. 

Pepe graf zdroj: https://www.coingecko.com/

Aj keď tento meme coin zaznamenal od svojho uvedenia na trh rýchly úspech, vývojový tím stojaci za týmto tokenom bol transparentný a dal priamo najavo, že je úplne zbytočný. PEPE je preto meme coinom, ktorý nemá vnútornú hodnotu alebo nejaké očakávanie finančnej návratnosti. Neexistuje žiadny formálny plán a slúži len na zábavné účely.

Ďalší z tweetov od Elona Muska. Meme coin Milady mal prudký rast

Samoorganizovaný meme coin mennej zbierky nezameniteľných tokenov (NFT) anime avatarov vzrástol v priebehu 24 hodín o viac ako 5250 % potom, ako ho uznávaný Elon Musk tweetoval pomocou snímok Milady NFT. Aj napriek tomu, že ide o meme coin bez vnútornej hodnoty, ktorý nefiguruje tímom a potenciálnym plánom do budúcnosti, pomohlo mu aj zalistovanie na viaceré známe burzy ako Bybit či Bitget.

Sú meme coiny naozaj dobrou investíciou? 

Kupujúci meme coinov často dúfajú, že získajú peniaze, ktoré im zmenia život, no len málo z nich odíde s reálnym jackpotom. Môže ísť o zábavnú hru, pri ktorej sa investori len ”bavia”, no vo svojej podstate ide o vysoko rizikové investície, pri ktorých môžu investori prísť o veľké množstvo finančných prostriedkov, nehovoriac o tom, koľko musia zaplatiť na poplatkoch pri kúpe či predaji. V porovnaní s bitcoinom či inými altcoinami, ktoré majú určitú využiteľnosť, meme coiny nemôžeme ani porovnávať. Podstatným spôsobom sa líšia od seba práve odlišnými základmi, malou či žiadnou rozpoznateľnou užitočnosťou a z dlhodobého hľadiska nemusia mať žiadnu vnútornú hodnotu.

Aj keď memecoiny dokážu vyniesť pekný balík finančných prostriedkov a niektorým šťastlivcom tak poskytnúť „cestu k bohatstvu”, pre iných môžu znamenať riskantný hazard. 

Prečítaj si aj: Európska únia prijala zákon, ktorý sa dotkne aj teba – všetky kryptomenové transakcie budú sledované

txbtxb
Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.