- Muselo vzniknúť ochranné pásmo, v ktorom sa musia dodržiavať viaceré opatrenia.
- Najzávažnejším bakteriálnym ochorením včely medonosnej na svete je mor včelieho plodu.
Mor včelieho plodu
Najzávažnejším bakteriálnym ochorením včely medonosnej na svete je práve mor včelieho plodu. Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v extrémnej odolnosti jej pôvodcu, baktérie Paenibacillus larvae, ktorá prežíva mimo tela hostiteľa vo forme odolných spór. Tieto spóry sú schopné prečkať nepriaznivé podmienky po celé desaťročia.
Nepozorovane môžu pretrvávať v starých úľoch, na včelárskom vybavení, uskladnených rámikoch alebo v dutinách po rojoch, kým sa im nenaskytne nová príležitosť vyklíčiť a začať sa množiť. Uvádza to český portál beedol.cz.
Najviac náchylné na nákazu sú najmladšie larvičky, ktoré sa infikujú spórami z potravy. Po vyklíčení sa baktérie množia v tráviacom trakte larvy, prenikajú do telovej dutiny a hemolymfou sa rozširujú po celom tele.
Baktérie sa rozmnožia v bunkách tkanív hostiteľa, čím ich zničia. Robotnice s dobrým čistiacim inštinktom často nakazené larvy odhalia a odstránia ich z buniek. Na to, že vo včelstve niečo nie je v poriadku, nás môže upozorniť prítomnosť medzerovitého plodu.
Choré včelstvá postupne oslabujú a stávajú sa terčom lúpeží od susedných včelstiev, ktoré si spolu s potravou prinesú nákazu domov, čím sa ochorenie šíri ďalej. Mor včelieho plodu je klasifikovaný ako nebezpečná nákaza. V prípade podozrenia na jeho výskyt je preto povinnosťou nahlásiť to veterinárnej správe.
Veterinárny inšpektor na mieste odoberie úradné vzorky, a ak sa mor potvrdí v klinickom štádiu, postihnuté včelstvá, často aj celé stanovište, sa podľa legislatívy likvidujú a pália spolu so všetkým spáliteľným vybavením.