- Muselo vzniknúť ochranné pásmo, v ktorom sa musia dodržiavať viaceré opatrenia.
- Najzávažnejším bakteriálnym ochorením včely medonosnej na svete je mor včelieho plodu.
Včelári a milovníci prírody v okolí Žiliny by mali zbystriť pozornosť. Portál Žilinak totiž informuje o tom, že v katastri obce Kotrčiná Lúčka sa vyskytuje ochorenie lariev. To sa inak nazýva aj mor včelieho plodu.
Muselo tak vzniknúť ochranné pásmo, v ktorom sa musia dodržiavať viaceré opatrenia.
Kotrčiná Lúčka nie je jednou obcou, ktorá sa v tomto vytýčenom ochrannom pásme nachádza. Zároveň sem patria aj obce Dolný Vadičov, Horný Vadičov od futbalového ihriska smerom na extravilán obce Nededza, Lopušné Pažite pri kameňolome a tiež Zástranie od kostola Sedembolestnej Panny Márie smerom na Snežnicu.
Hovorkyňa mesta Žilina Zuzana Ondrášová ozrejmila, že v ochrannom pásme platia opatrenia asistentov úradných veterinárnych lekárov. Medzi tieto opatrenia patrí:
- vykonávanie likvidácie všetkých rojov neznámeho pôvodu v ochrannom pásme,
- vykonávanie klinických vyšetrení včelstiev vo všetkých včelniciach aj vo včelniciach, kde nie je známy majiteľ,
- vykonávanie opakovaných klinických vyšetrení včelstiev od 01. apríla 2025 vo všetkých včelniciach po uplynutí pozorovacej doby, v tomto prípade po 12 mesiacoch.
Zároveň je v platnosti zákaz, na základe ktorého sa nesmú predávať a premiestňovať včelstvá, matky a včelárske zariadenia do a z ochranného pásma.
Podľa Ondrášovej sa na včelárske účely nesmie používať med ani vosk. Zakazuje sa aj zakladanie nových včelstiev, kým nebudú ukončené opatrenia na potlačenie nákazy.
Na uvedenom území platí i zákaz premiestňovania použitých prázdnych úľov a kočovných vozov z ohniska a ochranného pásma MVP bez predchádzajúcej dezinfekcie v súlade s platnými veterinárnymi predpismi. Včelár musí predložiť potvrdenie o dezinfekcii od úradného veterinárneho lekára, doplnila Ondrášová.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.