- Trinásť percent domácností dokáže ušetriť mesačne zo svojho príjmu 80 až 200 eur.
- Odporúča sa z každej výplaty pravidelne odkladať vopred stanovenú sumu, napríklad 5 až 10 percent.
- Neočakávané výdavky totiž často prichádzajú v tých najnevhodnejších momentoch.
Šetrenie peňazí je dôležitou súčasťou budovania finančnej stability a bezpečia. Bez ohľadu na to, či si šetríte na krátkodobé ciele, ako je dovolenka alebo nový spotrebič, alebo na dlhodobé plány, napríklad kúpu nehnuteľnosti či dôchodok, je vytváranie finančných rezerv kľúčovým krokom k zdravým financiám.
Prvým krokom k úspešnému šetreniu je dôkladný prehľad o tom, koľko peňazí máte k dispozícii a kam tieto peniaze smerujú. Vytvorte si mesačný rozpočet, ktorý zahŕňa všetky vaše príjmy a výdavky. Zahrňte do neho všetky fixné náklady. Ide napríklad o nájom, energie a splátky úverov, ako aj variabilné náklady, ako sú potraviny, zábava a doprava.
Jasné a konkrétne finančné ciele vás motivujú k šetreniu. Môže ísť o krátkodobé ciele, napríklad nasporiť si určitú sumu na núdzový fond, alebo dlhodobé ciele, ako je sporenie na kúpu nehnuteľnosti či dôchodok. Stanovenie cieľa vám poskytne jasný smer.
Impulzívne nákupy sú jedným z najväčších nepriateľov sporenia. Predtým, než si niečo kúpite. Premýšľajte o tom, či daný tovar skutočne potrebujete, alebo či ho kupujete len preto, že vás zaujal v danej chvíli. Jednoduchý trik, ktorý vám pomôže vyhnúť sa impulzívnym nákupom, je počkať niekoľko dní, než si danú vec kúpite.