Šetrenie peňazí Slovákom nevonia. Väčšina nemá peniaze na neočakávané výdavky

  • Trinásť percent domácností dokáže ušetriť mesačne zo svojho príjmu 80 až 200 eur.
  • Odporúča sa z každej výplaty pravidelne odkladať vopred stanovenú sumu, napríklad 5 až 10 percent.
  • Neočakávané výdavky totiž často prichádzajú v tých najnevhodnejších momentoch.
Ekonomika Štrenie peňazí Slovákom nevonia
Štrenie peňazí Slovákom nevonia. Zdroj: Shutterstock.com/Nuttapong punna, antoniodiaz
Okazio PCBitmarkets

Hovorí sa, že ľudia by mali mať k dispozícii finančnú rezervu vo výške niekoľkých platov. Ide o peniaze, ktoré sú určené na neočakávané výdavky, no aj na krátkodobý výpadok príjmu. Podľa portálu webnoviny.sk však táto rezerva predstavuje niečo, čo je absolútne nereálnou skutočnosťou.

Z reprezentatívneho prieskumu agentúry Stem/Mark, ktorý vznikol pre spoločnosť Home Credit, vyplýva, že tretina opýtaných ľudí nemá k dispozícii na horšie časy ani toľko peňazí, ako je výška ich jednomesačného príjmu domácnosti. Zároveň sa ukázalo, že až 15 % z týchto ľudí nedisponuje vôbec žiadnymi finančnými rezervami.

Niektoré čísla prekvapujú

Analytik trhu zo spoločnosti Home Credit Jaroslav Ondrušek poukazuje na to, že úspory vo výške aspoň dvoch mesačných príjmov rodiny má štrnásť percent. Horšie na tom nie sú ani iní Slováci. „Dvanásť percent na úrovni troch a ďalších dvadsať percent disponuje peňažnou rezervou vo výške viac ako je ich päť mesačných príjmov do rodinnej kasy,” hovorí odborník.

Podľa medziročného porovnania štyria z desiatich respondentov uvádzajú zníženie finančných rezerv, pričom 23 percent z nich zaznamenalo výrazný pokles úspor oproti minulému roku. Približne tretina opýtaných je na tom rovnako ako vlani, zatiaľ čo pätina Slovákov sa nachádza v lepšej finančnej situácii.

Trinásť percent domácností dokáže ušetriť mesačne zo svojho príjmu 80 až 200 eur. Štrnásť percent opýtaných si odloží 120 až 200 eur a deväť percent ušetrí medzi 200 a 320 eur. Desiati z každých sto Slovákov si vedia odložiť 320 až 600 eur do rezervy, pričom traja zo stovky ušetria viac ako 1 000 eur.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zlepšuje sa situácia?

Späť
Strana 1/3Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.